„Ještě připravujeme před Mauzoleum podstavec pro svíčky, proto prosíme zatím nepokládejte svíčky na betonový podstavec. Vítr svíčky často povalí a stékající vosk se z betonu prakticky nedá vyčistit,“ apeluje mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Opravy město zahájilo v dubnu letošního roku, protože pískovec na pomníku byl povětrnostními vlivy a zubem času už velmi narušen, takže socha lva již kvůli tomu začínala ztrácet tvar. Také betonový skelet Mauzolea už měl řadu prasklin.

November 2nd.
November 2nd s hranickými kořeny avizují vydání alba písničkou o blackoutu

„Proto došlo k povrchové úpravě mauzolea. Byla provedena biosanace, zafixování vzniklých prasklin, doplnění chybějícího povrchu a nátěr. U kamenné sochy lva byly odstraněny nevhodné cementové tmely a chybějící modelace byly doplněny minerálním tmelem,“ popsala mluvčí města Hranice.

Akce stojí celkem 407 tisíc korun a měla by být hotová do konce srpna 2023. „Město na tuto akci získalo dotaci z Ministerstva obrany v rámci dotačního programu z dotačního programu 10729 Zachování a obnova historických hodnot I ve výši 310 tisíc korun Podíl města je 97 tisíc korun,“ vyčíslil náklady na opravy mluvčí města Hranice Petr Bakovský. (mat)

Mauzoleum vzniklo v roce 1937. V jednotlivých rakvičkách mauzolea jsou uloženy pozůstatky 1460 vojáků různých národností a různých státních příslušností tehdejší Evropy, kteří zemřeli v hranické rezervní nemocnici v letech 1914 až 1919. K uctění památky padlých vojáků zde byl odhalen památník se sochou lva.

Ilustrační foto.
Veteráni ukončí sezonu spanilou jízdou. Start je v Lipníku, cíl na Helfštýně