Vůbec první ročník soutěže Hranický slavík 2015 pro děti z mateřských školek se uskutečnil ve čtvrtek 21. května.

Vystoupení celkem dvanácti mladých zpěváčků hodnotila tříčlenná porota v čele s předsedkyní Markétou Láskovou, ředitelkou Domečku Blankou Šturalovou a hudebníkem Radimem Černým.

Pěvecké talenty přišli podpořit prarodiče a učitelky z mateřských školek, které většinou i doprovodili své svěřence na hudební nástroj.

Děti z mateřské školy Pohádka, Šromotova pastelka, Ústí a Bělotín měli za úkol předvést jednu lidovou píseň á capella, čili bez hudebního doprovodu, a druhou umělou píseň podle vlastního výběru.

„Já jsem zpíval Maminko, maminko, mámo. Vybírala mi to paní učitelka a bylo to bezva," zhodnotil soutěž Tomáš Sommer a poté začal sám od sebe zpívat.

Jeho učitelka Pavla Oravová také kladně ohodnotila celou akci.

„I kdybychom nevyhráli, jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit. Nasbírali jsme nové zkušenosti," pověděla učitelka Mateřské školy v Bělotíně spokojeně.

Porota byla jak z výstupů tak i ze samotných dětí nadšená.

„Jsem překvapená, jak dobře některé děti mluví. V jejich věku je mnohdy úspěch, že vůbec řeknou nějakou říkanku. Musíme je pochválit, že to tak krásně ustáli," popisovala nadšeně učitelka zpěvu Markéta Lásková.

Suverénně přijdou a začnou zpívat

Zorganizovat a naplánovat celou soutěž napadlo jednu z učitelek Domečku Darinu Jarolimovou.

„Já sama vedu klavír a kytaru a tohle mi přišlo jako něco nového, co tady chybí. Myslím, že to proběhlo dobře. Děti naštěstí nepláčou ani netrpí trémou na rozdíl ode mě," přiznala se s úsměvem mladá kantorka.

„Oni prostě suverénně přijdou a začnou zpívat, jsou naprosto bezprostřední," popsala uvolněnou atmosféru celé pěvecké soutěže Darina Jarolimová.

Ačkoliv měla porota těžké rozhodování, nakonec jako první zvítězila Mariana Kostková, druhá skončila Magdalena Cyžová a třetí místo si odnesla Nela Lukačovičová.

„Všem patří věcná cena za odvahu, kterou ukázali. Ale navíc jsme se rozhodli ohodnotit ještě dvě děti. Báru Rýparovou jako nejmladší účastnici celé soutěže a Honzu Spilku za jeho nejlepší provedení á capella," zakončila ředitelka Domu dětí a mládeže v Hranicích Blanka Šturalová.

Průmysl v našem městě

Den nato, v pátek 22. května, se uskutečnilo ve dvoraně hranického zámku slavnostní vyhlášení výsledků pátého ročníku soutěže Hranice očima dětí s podtitulem Průmysl v našem městě.

Cílem této soutěže je motivovat mládež k zamyšlení se nad krásami našeho města a zvýšit jejich zájem o něj.

Zadání se zhostili žáci výborně. Porota ve složení Radka Ondriášová, Jaroslava Krumniklová, Eva Vojtěšková, Patricie Juračková a Blanka Šturalová měla rozhodně z čeho vybírat, jak potvrdila i Petra Grajcárová, která stála u zrodu této soutěže.

„Letos se zde sešlo hodně kvalitních prací, především v druhé kategorii. Právě proto tato kategorie obsadila Cenu poroty i Cenu Domu dětí a mládeže," uvedla.

Soutěže se letos zúčastnilo sedm škol, ZŠ 1. máje, ZŠ Hustopeče nad Bečvou, ZŠ a MŠ Struhlovsko, ZŠ a MŠ Skalička, ZŠ a MŠ Šromotovo, ZŠ a MŠ Ústí a také Gymnázium Hranice.

Stovka soutěžících 

Celkem se zapojilo 98 dětí ve dvou kategoriích. V první kategorii od první do páté třídy zvítězili Martin Kočnar ze ZŠ a MŠ Skalička, Laura Lapčíková ze ZŠ 1. máje a František Randýsek také ze ZŠ a MŠ Skalička.

Ve starší kategorii dominovala Základní škola 1. máje. Zlato si odnesl Vratislav Besta, stříbro Lubomír Bezděk a bronz Valentýna Cvešperová.

Dále Domeček ohodnotil výkresy tří žaček ZŠ a MŠ Šromotovo, Emy Adzimové, Aleny Hlavicové a Adély Habermannové a speciální Cenu ředitelky Domečku si odnesla Tereza Krejčiříková a Josef Trčka ze ZŠ a MŠ Struhlovsko.