Vedení Domova mládeže proto rozhodlo k okamžité evakuaci do jídelny v přízemí budovy a přivolalo hasiče. Ti byli na místě do šesti minut od vyhlášení poplachu ve 22:11 hodin.

Přestože se jednalo pouze o fiktivní požár, profesionální i dobrovolní hasiči z Hranic zasahovali jako by se jednalo o skutečné nebezpečí.

V některých pokojích totiž zůstali uvězněni studenti. Hasiči tak k jejich vyproštění museli použít téměř čtyřicet metrů dlouhý žebřík.

Při příjezdu hasičských vozidel se z oken a balkónů budovy ozýval naléhavý křik studentů. V celé budově musel být odpojen elektrický proud, záchranáři s dýchacími přístroji si tak na cestu do čtvrtého patra museli svítit baterkami.

Atmosféra v jídelně, ve které se shromáždili ubytovaní studenti hranických středních škol, byla nejprve napjatá. Jen někteří totiž věděli, že se jedná pouze o cvičný zásah. Jakmile se mezi nimi objevili novináři s fotoaparáty a kamerami, mnohým spadl kámen ze srdce.

V pokojích o několik pater výše totiž zůstali uvěznění jejich kamarádi. Hasičům se během několika minut podařilo natáhnout hadice s vodou až do kuchyňky, ve které oheň vzplál. S uhašením ohně pak už dvě hasičské jednotky neměly problém. Zároveň probíhalo vyprošťování osob z balkónu pomocí žebříku.

„Bylo to dobré, předem jsme o tom nevěděli. Hasiči sem dojeli rychle a jejich zásah byl velice profesionální,“ nešetřila chválou jedna z evakuovaných studentek Zuzana Hejzlerová.

„Naštěstí je to dnes jen cvičení, kdyby se něco podobného odehrálo ve skutečnosti, bylo by to horší. Celkem se cvičení účastní 49 studentů, z toho 11 figurantů. Po vyhlášení poplachu se většina přemístila do jídelny. Proběhlo to rychle, sešli se během dvou minut,“ podotkla Ludmila Klabačková, vedoucí Domova mládeže, který by měl být podobně jako další areály a instituce z bezpečnostních důvodů alespoň jednou za rok evakuován.

„Vyjížděli jsme k požáru výškové budovy plné studentů. Devět osob jsme museli vyprostit pomocí žebříku. Po evakuaci bylo upřesněno, že ještě dvě osoby se postrádají a museli jsme je vyhledat. K žádným větším problémům z naší strany nedošlo,“ zhodnotil vedoucí zásahu Tomáš Koláček.