Lidé mohou putovat městem a vychutnávat si krásnou atmosféru zimních svátků a obdivovat vystavené betlémy.

„Na každém zastavení budou informace o vystavených betlémech, místě kde jsou vystaveny a vánoční poselství. Návštěvníci mohou sbírat symboly u každého betlému a zúčastnit se tak soutěže o hodnotné ceny. Jako zpestření bude připraven bohatý doprovodný program v klubu Lavina Hranice, ve Stodole u Bečvy, v prodejní galerii Life art, městském muzeu nebo Galerii M+M,“ přiblížila jedna z organizátorek akce Radka Kunovská.

Prodej vánočních hvězd ve Vinotéce U Šenků v Hranicích.
VIDEO: V Hranicích začal prodej vánočních hvězd, pomůže těžce nemocným dětem

Tuto venkovní expozici, která bude k vidění v Hranicích vůbec poprvé, přináší nadějná hranická umělkyně Radka Kunovská ve spolupráci se spolkem Lavina Hranice, Stodolou u Bečvy, Life art gallery a Městskými kulturními zařízeními (MKZ) Hranice. Radka Kunovská, která sbírá prestižní ceny třeba za malování na obličej, byla k vidění na spoustě zajímavých akcí. Například na Family Festu Lavina 2023, který přilákal více než tisíc návštěvníků.

Právě tam začala bližší spolupráce s organizátorem této akce spolkem Lavina Hranice. Lavina provozuje v Hranicích například klub pro děti a mládež, také spolupracuje s Poradnou pro rodinu. „Úspěšná spolupráce vyústila v myšlenku zkrášlit hranické ulice vystavenými betlémy. To všechno s přesahem podpory hranické komunity a hlubšího významu Vánoc,“ vysvětlila Radka Kunovská.

K myšlence se záhy připojilo MKZ, které v Hranicích neustále posouvá úroveň kultury a kulturních akcí. Do akce se zapojila také Life art gallery podporující místní tvořivé lidi v jejich umělecké činnosti. Akci podpoří i Stodola u Bečvy na Rybářích, známá vizuálně hodnotnými akcemi pro veřejnost, kde bude velký venkovní betlém coby bonusové místo.

Výstava betlémů a vánočních tradic v Galerii M+M, Hranice.
VIDEO: Galerii M+M v Hranicích provoněly Vánoce. Výstavu zdobí přes sto betlémů

„Během prvních tří dnů se do akce zapojilo více než dvacet menších a středních hranických podnikatelů a organizací, kteří rádi přináší zajímavé věci do hranických ulic. Také díky nim mohou návštěvníci vybaveni mapkou, teplým oblečením a sváteční náladou vyrazit na kouzelné putování po hranických betlémech. Putování začíná na Masarykově náměstí v okně staré radnice směrem na náměstí. Návštěvníci zde najdou mapku putování, informace o soutěži a další podrobnosti. Libovolnou trasou se lidé dostanou k poslednímu zastavení v Galerii M+M, kde uvidí vnitřní i vnější vánoční výstavu,“ přiblížil další z organizátorů Vítězslav Čadra z Laviny Hranice.

Většina vystavených betlémů je ze sbírek majitelů provozoven a jejich známých, několik betlémů zapůjčili také organizátoři akce a místní Klub seniorů. Putování může zpříjemnit ve vybrané dny bohatý doprovodný program zveřejněný na plakátech, webu Laviny a informačního centra.

Soutěž o lákavé ceny

Celé putování bude ozvláštněno soutěží o zajímavé ceny. O čem vlastně soutěž je? „U každého betlému ve vitríně bude číslo a u něj malý symbol. Úkolem je symbol do soutěžní kartičky k číslu zakreslit, podepsat a vypsat kontaktní údaje a odevzdat v Turistickém informačním centru na zámku nebo v Muzeu na Staré radnici. Ceny budou losovány v druhé půlce ledna,“ informoval Vítězslav Čadra.

Mapka a soutěžní karty: Turistické informační centrum v hranickém zámku, Muzeu na Staré radnici
Mapky elektronicky: www.lavinahranice.cz/betlemy/

Právě ve zmíněném Turistickém informačním centru na zámku nebo v Muzeu na Staré radnice budou soutěžní kartičky a mapka k dispozici. V elektronické podobě budou ke stažení na webu informačního centra (www.infocentrum-hranice.cz) a Laviny Hranice (www.lavinahranice.cz/betlemy/). Procházka zabere přibližně hodinu a půl. Ideální je podle pořadatelů vypravit se na ni ve chvíli, kdy se začne stmívat a okna a výlohy jsou svátečně osvětlené.

Druhá soutěž poběží ve Stodole u Bečvy, kde bude vystaven velký slaměný betlém. „Kdo se s ním vyfotí a umístí na sociální sítě s hashtagem#betlemvestodole, může vyhrát zajímavé ceny. Více informací bude na Facebooku Stodoly,“ pokračovala Radka Kunovská.

S instalací vánočního osvětlení v ulicích Hranic začali pracovníci Ekoltesu již koncem října.
VIDEO: Nová a zářivější bude letošní vánoční výzdoba v Hranicích

Díky této jedinečné spolupráci si každý může letos poprvé v Hranicích vyzkoušet vánoční putování po betlémech, a to až do neděle 14. ledna, kdy akce oficiálně končí.

Nová tradice v Hranicích?

Co si od této výstavy pod širým nebem organizátoři slibují? „Miluju krásné věci kolem sebe. Proto putování přinášíme do hranických ulic. Rodiny tak mohou zažít něco krásného spolu, v čase, kdy sami chtějí,” uvedla Radka Kunovská.

„Putování také návštěvníkům přiblíží místní podnikatele. Poznají jejich jedinečný příběh a budou jim o trochu blíž,” dodala Soňa Daniecová.

Všichni organizátoři se těší na to, že se putování stane milou hranickou tradicí.

Vánoční poutákZdroj: Redakce