Akci Hranická termika pořádá sdružení klubu modelářů z Oder, Studénky, Bílovce a Suchdolu v Drahotuších z důvodu malé kapacity jejich letiště ve Stachovicích.

„S klukama z Hranic kamarádíme už dlouhá léta, tak jsme se dohodli, že si můžeme zalétat tady. Akci jsme uspořádali jako takové pohodové polétání a ani jsme nečekali takový zájem,“ řekl s úsměvem jeden z organizátorů Hynek Moravec.

Většina nadšenců si modely větroňů staví sama. Rozpětí křídel je tři až devět metrů a jejich hodnota se pohybuje většinou kolem dvanácti až dvaceti tisíc korun, na drahotuškém letišti ale vzlétl i jeden za tři sta tisíc.

„Lítají se tady makety a polomakety skutečných větroňů, k tomu máme vlečné (model, který táhne pozn. red.) a každá z nich má motor od 160 do 250 kubíků,“ vysvětlil Hynek Moravec.

K vidění tu byla řada věrných zmenšenin se zajímavou historií.

„Tam je třeba Luňák, na kterém se cvičili naši piloti hned po válce. Probíhal na něm výcvik pilotů akrobacie pro stíhačky. Je tady i model větroně, který si za války někde na půdě udělali piloti, kteří se schovávali před Němci. Potáhli si jej prostěradlem, ale naštěstí s tím nikdy neletěli, to by asi nepřežili. Jsou tu ale i makety z Polska nebo Německa, sešla se tady opravdu všehochuť z celého světa,“ doplnil na závěr organizátor. 

Více než tři tisíce lidí spojilo v pátek 7. září v Hranicích své ruce za účelem vytvoření nového zápisu do České knihy rekordů.
Hranice mají nový český rekord! Vznikl zde nejdelší lidský řetěz
Exkluzivní koncert české kapely Mandrage se konal ve čtvrtek 6. září na nádvoří Staré střelnice v Hranicích. Jako předkapela vystoupila  přerovská skupina Arrhythmia.
Šrouby a matice zpívalo s Mandrage celé nádvoří Staré střelnice