Někde už měli v té době zahrádky úplně pod vodou a jen čekali, až začne voda prosakovat zespodu do domu nebo se přelévat přes práh.

Již poněkolikáté je letos ohrožován povodněmi Karel Čeladník, který bydlí v Polomi u cesty, jež byla ve středu ráno celá zalitá vodou. Na dvoře měl čerpadlo a průběžně se snažil hladinu snižovat.

„Minulý týden nám voda obtékala kolem baráku. Zespodu od potoka, shora z lesů. Do domu nám ale naštěstí nenatekla. Vloni to bylo horší. To jsme jí měli v domě asi metr,“ říká Čeladník a odevzdaně čeká, jak se bude situace dále vyvíjet.

„Pokud bude pršet takhle mírně, tak by to nemuselo být tak zlé,“ míní optimisticky.

Jeho sousedé už také chodili ve středu ráno kolem domu ve vysokých gumácích a hodnotili situaci hůře, než jaká tam byla před týdnem.

„Máme celou zahradu pod vodou a už i v některých místnostech je pár centimetrů,“ popisuje situaci Drahomír Sehnal.

Voda k nim přišla z Luhy, jiná se tlačila zespodu, kanalizace je tam úplně ucpaná.

„Ani se nedá splachovat,“ dodává jeden z mužů, který mu přišel pomoci čerpat vodu.

V domě přes cestu už se smiřují s tím, že jim každou chvíli nateče voda do domu. Od prahu už její hladinu dělí jen asi tři centimetry. Je půl hodiny po desáté a pytle, které tam před týdnem kolem potoka nahromadili hasiči, jsou už málo platné.

„Voda obtéká kolem nich,“ vysvětluje tamní dobrovolník Stanislav Šrámek.

„Čekáme, až přijedou z Hranic profesionální hasiči s technikou. Bez té tady toho moc neuděláme,“ dodává.

Zatím alespoň dobrovolní záchranáři pomáhají Matějkům vynášet nábytek a bílou techniku do vyšších pater. „Jestli ta hráz z pytlů s pískem praskne, pak se na ten jejich dům vyvalí obrovský proud vody a už toho moc nezachráníme,“ myslí na nejhorší Šrámek.

„Voda už je vysoko, nedá se před ní nikam utéct,“ sleduje situaci kolem domu Jarmila Matějková.

„Vloni nás hasiči zachránili a teď nám také ohromně pomáhají,“ pochválila je žena, která je z toho, že už tak dlouho prší, úplně bezradná.

„Už jsme starší lidi. Je nám už sedmdesát, ale tohle tady ještě nepamatujeme,“ říká Jarmila Matějková.

Její sousedka ráno ještě tak tak stihla odvést dítě do školy. Zpátky už se brodila téměř po kolena ve vodě.

Všechna vozidla z postižené oblasti jsou vyvezena u železniční trati, která je vyvýšená. Vodou už dokáže projet jen traktor, jehož řidič funguje teď v obci jako posel a obyvatele jednotlivých částí informuje o situace „u sousedů“.

V Bělotíně se Luha vylila také, ale naštěstí jen na louky a na zahrady. Obyvatelé, bydlící na jejím břehu, ale počítají s nejhorším.

„Teď to tady ještě nefoťte, přijeďte později, to už budeme mít vodu v domě,“ volá jedna žena a ukazuje prstem na zahradu, která už je prý zčásti pod vodou.

„Vloni jsme měli metr vody i doma, minulý týden se to do baráku nedostalo, ale teď to asi bude horší,“ předjímá paní Rovenská.

Hladinu Luhy prý sleduje od rána a zdá se jí, že prý trochu poklesla. V každém případě už ale v některých místech „olizuje“ mostky.