Akce se konala přesně v den, kdy se začali do Ústí nad Labem sjíždět radikálové z Čech i Německa na předem ohlášený pochod. Přerované, kteří zažili násilí v ulicích a bitky rozpoutané extremisty na vlastní kůži před dvěma týdny, chtěli město na severu Čech podpořit koncertem a protestním happeningem.

Vysvětlit, proč nebylo možné zakázat pochod radikálů v Přerově, přišel Romům primátor města Jiří Lajtoch (ČSSD). „Vím, že po akci je každý chytrý. My jsme ale neměli právo pochod zakázat, protože nám to neumožňuje shromažďovací zákon,“ řekl přerovský primátor a senátor. Ten prý bude v Senátu usilovat o to, aby byl zákon novelizován a nezneužívaly ho extremistické skupiny.

Na podiu se objevil i šéf přerovské policie Josef Drábek, kterého přivítali místní Romové bouřlivým potleskem. „Měli jsme to složité. Policie je tu od toho, aby dodržovala zákony bez rozdílu barvy pleti. Přejeme si, aby se žádný 4. duben už nikdy neopakoval,“ vyjádřil své přání Drábek.

Romové mu poté předali dort v podobě policejního auta, který nechali upéct lidé z iniciativy „V Přerově neonacisty nechceme“. „Chtěli bychom tím poděkovat policii za to, co pro nás udělala, a že nás ochránila,“ postaral se o emotivní chvilku jeden z romských řečníků Milan Gábor.

Ten dodal, že politika se zápalnou lahví v jedné ruce a dlažební kostkou v ruce druhé se nesmí tolerovat. „Chtěl bych poděkovat za perfektní připravenost a profesionalitu policie, i když to bylo často s nasazením vlastního života. Doufám za většinu Romů, že se najde způsob, jak pochodům radikálů do budoucna zabránit. Nemůžeme připustit, aby se z našich ulic staly válečná pole,“ řekl za nadšeného potlesku lidí Gábor.

S poselstvím vystoupil také romský aktivista a zakladatel Společenství Romů na Moravě Karel Holomek. „Z mé rodiny skončilo šest set lidí v koncentráku v Osvětimi. A teď se tu objevují novodobí „zachránci“. Ti lidé vůbec neví, co propagují,“ řekl Holomek.

Podpořit mítink v Přerově přijel také páter František Lízna, který je známou osobností českého disentu. „Přijal jsem pozvání, protože akce, která míří proti vzrůstající xenofobii, rasismu a všem extrémním věcem, je smysluplná,“ řekl Lízna. „Chci vás povzbudit, nikdy nepřistupte na to, když vás bude majorita ponižovat,“ promluvil k Romům.

K tomu, aby měli primátoři odvahu zakázat pochody neonacistů v městech České republiky, vyzval ředitel vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček. „Město Přerov se 4. dubna vylidnilo, aby tu mohlo projít pár stovek nácků, kteří hlásají nenávist. Chtěli bychom vyzvat všechny primátory, aby měli sílu podobné pochody zakázat,“ řekl.

ČTĚTE TAKÉ: Policie rozšíří obvinění radikálů, kteří pochodovali Přerovem

Na podiu se v sobotu mezi proslovy řečníků vystřídaly čtyři hudební formace – přerovská hard rocková kapela LightBringer, olomoucká skupina Homeboyrasta, místní romská kapela Imperio a přerovská blues – soulová kapela Mothers follow chairs.

Na závěr protestní akce se uskutečnil fotografický happening s názvem „Ukažte neonacistům záda“. Lidé v publiku si nechali hromadně vyfotit svá záda a společný snímek pak organizátoři zaslali svým kolegům z Ústí nad Labem. Jeden z přítomných dokonce ukázal do objektivu holou zadnici, pořadateli byl ale rychle odveden.