Starostové se na Venkovskému festivalu mikroregionu Záhoran utkali v několika disciplínách

Venkovský festival mikroregionu Záhoran, ve kterém si každý rok poměří své síly v nejrůznějších disciplínách starostové obcí, se konal tentokrát v Rouském. Do klání se v sobotu odpoledne zapojilo devět vesnic a atmosféra byla skvělá.

„Akci pořádáme už od roku 2003 pro všechny obce mikroregionu s tím, že původně se jmenovala Olympiáda. Název jsme ale později změnili na Hry mikroregionu," vrátila se do minulosti manažerka mikroregionu Pavla Krbálková.

Struktura festivalu a jeho zaměření se sice trochu změnily, ale rozhodně nechyběla bojová nálada. „Nenakupovali jsme doprovodný program službou, ale každá obec se musela představit se svými vlastními vystoupeními. Kromě soutěže o obecního ministra financí, který umí nejlépe držet kasu, je součástí i turnaj ve vybíjené," doplnila.

Jednou z nejnáročnějších disciplín byla soutěž o nejlepší zelňačku. Těžké to měli hlavně porotci, kteří museli v úmorném vedru degustovat vzorky a spravedlivě vybrat tu nejlepší polévku.

Například malhotický tým si připravil opravdovou lahůdku. „Můj manžel je poloviční Maďar, takže máme maďarskou zelňačku. Ingredience tvoří čabajka, kyselé zelí, kapustičky, sušené hříbky a na závěr přidáváme pro zjemnění sušené švestky," přiblížila Eva Albinyiová, šéfkuchařka týmu z Malhotic.

„Ještě předtím jsme si dali jako aperitiv ořechovici vlastní výroby a nabídli ji samozřejmě i porotě. Doufáme, že spravedlivě vyhrajeme," usmál se další z členů týmu Julius Albinyi.

Do přípravy dal maximum i tým z Býškovic.

„Býškovické družstvo dělá už od první disciplíny všechno pro to, aby vyhrálo. Podřídili jsme tomu i přípravu. Paní Jitka Šrámková cvičila s dětmi a vystupovalo tu dvanáct dětí ve dvou částech programu – ta první byla na téma řemesla, kdy měly děti oblečené býškovické kroje, ve druhé se pak objevily v pohádce Perníková chaloupka. Jejich vystoupení se velmi líbilo," pochvaloval si starosta Ladislav Lesák.

Podle něj je dobré, že se starostové obcí mikroregionu potkávají i mimo úřad. „Loni byla tato akce v Rakově, předloni zase v Býškovicích. Mezi starosty nejsou rozdíly, a když někdo požádá o pomoc, druhý mu pomůže," poznamenal.

Stejného názoru i je i první muž malhotické radnice a nový předseda mikroregionu Záhoran Josef Voldán. „Tato akce má smysl, protože sdružuje lidi. Starostové se jednou za rok potkají a vymění si své názory a zkušenosti. Kromě místních přijeli i naši známí starostové z Polska a nebo starosta z Heřmanic na Liberecku," doplnil.