Vůbec nejhůře dopadla rodina Novákových na samém okraji Poruby. Vichřice jim z ničeho nic během pár minut vzala doslova střechu nad hlavou. A to včetně komínu a krovu. Co víc – celá střecha, která měřila 11×14 metrů, letěla asi padesát metrů vzduchem a skončila na poli za domem.

Vichřice na Hranicku - spadlá střecha v Hustopečích nad Bečvou

FOTOGALERIE: Spadlá střecha na okraji Poruby

„Vítr to prostě musel zvednout a pak pustit na pole. Ale nedokážu si to vysvětlit," popsal Tomáš Novák.

Jeho rodina pak okamžitě zavolala hasiče, kteří jí s nejnutnější prací v noci pomohli. „Řešili jsme, jak to zakrýt. Zajistili jsme to provizorně plachtou pro případ, že by pršelo více," doplnil.

Až ráno ale byla vidět veškerá zkáza, kterou živel snad jen během tří minut napáchal.

„Teď musíme zprovoznit kotle, udělat komín a zajistit dům to proti zatečení. Protože chybí krov, budou se muset zase natáhnout plachty," řekl Tomáš Novák.

Podle jeho slov se v domě bydlet dá i při těchto podmínkách.

„Kdyby ale mělo pršet déle, plachty to nezachrání. Teď se musí v první řadě udělat krovy, které by mohly být snad za týden hotové," dodal s nadějí.

O střechu přišla i stáj

Pořádná spoušť se odehrála také před očima rodiny Horníkových, kteří mají kousek za Porubou svoji farmu. I jim vzala vichřice ze stájí kus střechy.

„Něco takového jsem ještě nikdy nezažil. Byli jsme vevnitř a vypadalo to, že z domu vyletí všechna okna. Přesně to se také stalo ve stáji. Střepy jsme museli vytahovat i z koryt," ukázal směrem k postiženému místu Antonín Horník.

Také on potvrdil, že katastrofa trvala jen kratičkou chvíli.

„Ten hlavní proud trval snad dvě minuty," doplnil. Hrůzu ve čtvrtek večer však prožívali nejen obyvatelé, ale jistě i dobytek, který mají farmáři ve stájích.

Na dvorku stálo i několik aut či traktor. Vzduchem létaly i padesátikilové dřevěné palety a jen zázrakem se na žádném z vozidel žádná větší škoda nestala.

Antonín Horník pak ráno se svými společníky pracoval na odstranění nejhorších následků. „Musíme tam dát nové trámy a udělat novou krytinu," poznamenal k nejakutnějším pracím.