S nemalým ohlasem čtenářů se setkal v pondělí 22. říjnaexkluzivní online rozhovor Deníku s bývalým disidentem a bývalým důstojníkem BIS Vladimírem Hučínem.

Ten se pochlubil čistým trestním rejstříkem poté, co bezmála dvě desítky let chodil po soudech a očišťoval své jméno. Nejprve k rehabilitačním procesům v souvislosti se svým i ozbrojeným odbojem za bývalého režimu a poté kvůli obviněním z devadesátých let, kdy jako někdejší důstojník BIS čelil sérii obvinění.

ONLINE ROZHOVOR

Co se děje v Konfederaci politických vězňů?Zaznamenal jsem, že minulý týden se cosi semlelo v Olomouci. Vás vyloučili?

Jsem místopředsedou KPV v Přerově, ovšem celostátní vedení má obavy z toho, že na ně praskne jejich spolupráce přimém zatčení a uvěznění. A také to, že program dnešní KPV směřuje pouze ke kladení věnců a stafážní činnosti. Mám za to, že KPV je v hluboké krizi, že ti skuteční političtí vězni již nejsou schopni ovlivnit výše uvedený problém. Já se však o to snažím. A to jsou ty důvody onoho konfliktu.

Dle mého názoru by paní Kavalírová a spol. neměli být v čele organizace politických vězňů, protože jejich „vedení“ tuto organizaci paralyzuje. Navíc slovní projev a celkové vyzařování paní Kavalírové mi připomíná 50. léta, ale z té druhé, tedy z bolševické strany.

Paní Naděžda Kavalírová rozhodně nepatří do vedení KPV, se svou minulostí na komunistickém ministerstvu sociálních věcí, ve vedoucí pozici zdravotní sestry a s mimořádně podezřele krátkým trestem. Prostřednictvím Naděždy Kavalírové je celá organizace KPV udržována na úrovni klubu důchodců, občasných kladečů věnců a držitelů minuty ticha.

Pro skutečné politické vězně a bojovníky proti komunismuje Naděžda Kavalírová naprosto nepřijatelná. To, že tato osoba dostala státní vyznamenání, je prostě skandální, a pokud bych měl použít konstatování Zdeny Mašínové, tak současný stav v KPV považuji za tristní a doporučuji rychlé rozpuštění této organizace těmi, kteří v sobě cítí ještě alespoň špetku slušnosti se k problému postavit.

Devadesát procent lidí si myslí o vás své. Snažíte se jenom zviditelňovat. Kdyby se tohle stalo např. mně, tak sedím, protože nemám na kámošské adokáty, jako je např. ten natěrač. Běžte se raději někam zakopat.

Doporučuji přečíst knihu, která o mně vyšla. Prosím, abyste respektoval výroky soudu, včetně ústavního, které mě rehabilitovaly a zprostily všech obvinění. Svou výtku byste spíše měl směřovat na ty, kteří zorganizovali mé zatčení a vykonstruované obvinění. Ti to prováděli za vaše peníze, vy jste daňový poplatník.

Jak hodnotíte dosavadního ministra vnitra Langera? Hlavně ta poslední opatření chystaná k bezpečnější dopravě na silnici mi jsou sympatická! Ať policajti nepapírují a jsou na kritických místech. Ty přetížené kamiony, to je taky síla, jak ničí cesty.

Nedávno jsme mu(naše pobočka KPV Přerov) poslali několik podnětů, například k tomu, aby odstranil z vedoucích pozic okresního ředitelství v Přerově bývalé, zprofanované komunistické kádry. Tento problém je pro nás velmi palčivý, ale pan ministr doposud nereagoval. Hraje mrtvého brouka.

Cítíte zadostiučinění, že David Pěcha, ultrakomunista, byl odsouzen pro pomluvu za lži o vaší osobě?

Já osobně bych více ocenil, kdyby byl odsouzen za propagaci komunismu, neboť důkazní materiál protiněmubyl dostačující a bylo na vůli soudkyně, aby v této známé kauze našla odvahu a rozhodla, jak jí zákon umožňuje.

Kontroverzní Stanislav Gross údajně již změnil názor na vaši osobu (vzpomínáte na jeho ostudný a skandální názor v roce 2002?), omluvil se vám?

Neomluvil se mi. Nikdy.

Nebyl jste náhodou v Praze? Někdo na budovu BIS vystřelil? Ptám se proto, abyste nebyl náhodou nějakým Pěchou obviněn, že vás u budovy BIS viděl.

Jsem lepší střelec, já bych se určitě trefil. Samozřejmě, že s tím nemám nic společného :-)

Váš soud se táhl léta, nemohl jste normálně fungovat jako člověk, ten čas vám nikdo nevrátí. Budete požadovat nějakou kompenzaci po státu (případně někom jiném)?

Ano. JUDr. Stanislav Devátý již podal žalobu na ministerstvo spravedlnosti, které se brání kompenzaci za rokmého nezákonného vazebního veznění v nejpřísnějších možných podmínkách a za pět let utajovaných soudů. Pokud bych měl tu možnost a zákony to umožňovaly, požadoval bych odškodnění po konkrétních lidech, kteří celé obvinění účelově vykonstruovali s cílem na dlouhou dobuměuvěznit, aby si sami zachránili své pozice. Jedná se o státní zástupce a soudce, například JUDr. Lenku Šromovou, Martina Hádka, Jiřího Růžka, Stanislava Grosse, Ondřeje Starého, Radima Obsta a řadu dalších.

ONLINE ROZHOVOR NAJDETE ZDE: Online rozhovor s Vladimírem Hučínem

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika