Na budovách radnic se 10. března objeví tibetská vlajka.Letos bude mít toto symbolické gesto o to větší význam, že natento rokpřipadá 50. výročí povstání Tibeťanů proti čínské nadvládě, které bylo krvavě potlačeno právě 10. března 1959.

V přerovském regionu se k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet opět připojí všechna města kromě Přerova. Na budově přerovského magistrátu vlajka naposledy zavlála v roce 2005.

„Při schvalování tohoto záměru jsem se zdržel hlasování. Je to totiž problematické. Podobně utiskovaných zemí jsou na světě desítky. Navíc mi to přijde jako spíše pokrytecké gesto. Na jednu stranu vyvěšujeme vlajky, na druhou chceme mít s Čínou nejlepší obchodní vztahy,“ řekl například přerovský radní Čestmír Hlavinka (ČSSD).

Názory na vyvěšení tibetské vlajky se ale mezi přerovskými radními liší. „Vyvěšení vlajky jsem podpořil, ale záměr u jiných podporu nenašel. Rozhodnutí svých kolegů však respektuji. Myslím si, že je škoda nevyjádřit tímto způsobem podporu Tibetu. Vždyť svoboda a demokracie jsou základ společnosti. Přitom by to bylo od města minimální gesto, jak vyjádřit protest proti okupaci,“ míní přerovský radní Ivo Kropáč (ODS).

Tibetskou vlajku se narozdíl od Přerova chystají 10. března vyvěsit města Hranice, Lipník nad Bečvou, Tovačov a Kojetín. K symbolické podpoře utlačovaného Tibetu se připojí už poněkolikáté.

„Radní tuto kampaň podporují už řadu let a ne jinak tomu bude letos. Tibetská vlajka u nás zavlaje na budově zámku, kde sídlí městský úřad,“ řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podobně je na tom i Lipník nad Bečvou. „K této kampani se naše město připojuje už od roku 2005. Radní podpořili zapojení do kampaně už začátkem února,“ upřesnila mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Kampaň Vlajka pro Tibet pořádá občanské sdružení Lungta. V loňském roce tuto akci podpořilo 349 obcí, měst, městských částí a krajů.