Mezi lány na Hané se vracejí aleje. V Charvátech šly v sobotu 6. listopadu 2021 do země desítky stromů. Postarali se o to místní
Návrat alejí mezi hanácké lány. V Charvátech vysadili původní ovocné odrůdy

„Bojovali na frontách i v odboji. Nyní je na nás, aby se na ně a jejich příběhy nezapomnělo. Podpořte sbírku ke Dni válečných veteránů a pomůžete tak zaznamenávat a vyprávět příběhy našich hrdinů. Vzpomeňte si (nejen) u příležitosti Dne válečných veteránů, který připadá na 11. listopad, na hrdiny,“ vyzvali organizátoři sbírky z neziskové organizace Post Bellum.

U příležitosti mezinárodního Dne válečných veteránů tak mohou zájemci z celého kraje symbolicky poděkovat a vzdát úctu vojákům i odbojářům, všem statečným lidem, kteří se zasloužili o svobodu a demokracii. V knihovnách, kavárnách či na univerzitě si mohou za příspěvek vzít kvítek a připnout si ho na znamení úcty do klopy.

Proměna hradního lesoparku ve Šternberku je u konce, 1. listopadu 2021
Proměna parku šternberského hradu je u konce. Podívejte se

V Olomouci již také vyrostl záhon vlčích máků v Bezručových sadech. Kvítky zasazují organizátoři sbírky z neziskové organizace Post Bellum za každý dar on-line.

Výtěžek ze sbírky půjde zejména na uchování a vyprávění příběhů bojovníků za svobodu. Část výtěžku poputuje na Centrum pomoci Paměti národa, které seniorům pomáhá.

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku.

Některá sbírková místa v Olomouckém kraji:

Olomouc

Vědecká knihovna Olomouc, Bezručova Ulice
Knihkupectví Kosmas, Ostružnická ulice
PdF UP, Žižkovo náměstí

Šternberk
Infocentrum Šternberk

Přerov
Knihkupectví Kosmas, OC Galerie Přerov
prodejna Relay na nádraží

Prostějov
Knihkupectví Kosmas, nám. T.G. Masaryka

Lipník nad Bečvou
Městská knihovna, náměstí T.G. Masaryka

Zábřeh
Vinotéka Havlíčkovi, Žižkova ulice

Šumperk
Vlastivědné muzeum, Hlavní třída
Šumperská knihovna, ulice 28. října

Jeseník
Vlastivědné muzeum Jesenicka, Zámecké náměstí

Zdroj: https://www.denveteranu.cz/