Lyžaři zde najdou areály v Potštátě, Partutovicích a v Uhřínově. Tamní střediska nabízejí lyžařům nenáročné svahy, které ocení zejména rekreační vyznavači zimního sportu a rodiče, kteří chtějí naučit lyžovat své děti.

Provozovatelé tamních vleků doufají, že jim letošní rok konečně nahraje. Shodují se v tom, že jim minulá zimní sezona přinesla kvůli nedostatku sněhu velké zklamání. Vleky téměř celou zimu stály.

„Ještě jsme vleky nespustili. Vyčkáváme na pořádnou sněhovou nadílku. Jsme totiž závislí jen na přírodních podmínkách, protože sníh uměle nevyrábíme,“ řekla Petra Konečná ze Ski klubu v Hranicích, který provozuje lyžařský areál v Potštátě.

Podle jejích slov lyžaři v tamním areálu najdou celkem čtyři vleky. Ty však loňskou sezonu stály. „Loni se vůbec nejezdilo. Místo sněhu se na svazích zelenala tráva, ale ani předchozí zimu to nebylo o moc lepší. Vleky jsme měli v provozu týden,“ vzpomněla Konečná, která se netají tím, že letos doufá v lepší lyžařské podmínky. „Věřím, že letos se konečně dočkáme,“ řekla Konečná.

Na počasí spoléhají ale také provozovatelé lyžařského areálu v Partutovicích. „Na sezonu se už připravujeme. Provádíme údržbu vleků i svahu. Jakmile to počasí dovolí, jsme připraveni vleky spustit. Bez sněhu to ale nepůjde. Svahy uměle nezasněžujeme, byla by to velká investice, která by si navíc vyžádala stálou službu,“ řekl Radko Černocký z lyžařského oddílu TJ Cement Hranice, který provozuje partutovický lyžařský areál.

V něm se nachází jeden vlek pro dospělé a jeden pro děti. „V minulých letech jsme do modernizace areálu investovali nemalé finanční prostředky. Loni jsme však měli vleky v provozu jen dva víkendy. Věřím, že letos to nebude taková bída a dočkáme se konečně lepší sezony,“ řekl Černocký.

První větší sněhovou nadílku už vyhlížejí také členové Lyžařského klubu v Lipníku nad Bečvou, který provozuje dva vleky na Uhřínově. „Nezbývá nám, než čekat, až napadne sníh. Pokud budou letos kvalitní sněhové podmínky, od ledna začínáme s lyžařskou školou. Otázka je, jaká letos vůbec bude zima. Loni i předloni nám totiž vůbec nepřála. Vleky jsme rozjeli, ale v provozu byly jen pár dní,“ vzpomněla Irena Koníčková z Lyžařského klubu v Lipníku nad Bečvou.

Na zimu se už pilně připravují také lyžařské půjčovny a servisy. „Řadu lyžařských kompletů k zapůjčení už mají naši zákazníci doma a vracet je budou až někdy na jaře. Máme ale v nabídce i prodej nových či použitých lyží. Lidé však dávají přednost lyžím takzvaně z druhé ruky. Hlavně pro rodiče menších dětí je to velmi výhodné. Děti rychle rostou a s nákupem nových lyží jsou spojené vysoké náklady,“ řekl jeden z provozovatelů Ski Bazaru v Přerově Libor Boháč.

Na zimu, která má být podle některých předpovědí tvrdší než předcházející, se už mnozí lyžaři připravují. „Mám v plánu koupit si letos kompletně novou lyžařskou výbavu. Chtěl jsem to udělat už loni, ale nějak to nevyšlo. Letos si však lyže stoprocentně nadělím k Vánocům,“ svěřil se Jiří Mikula z Přerova.