Už od pátku 21. listopadu plánují vyrábět umělý sníh například v areálu V Sedle na Soláni. „Všechno máme připraveno, věříme, že nízké teploty vydrží,“ hlásil ze svahu provozovatel areálu Marek Cimala.

O víkendu začnou vlekaři pokrývat umělým sněhem také sjezdovky ve Velkých Karlovicích. „Ve středu u nás bylo až pět centimetrů sněhu a vypadá to, že bude mrznout. Takže sněžná děla spustíme na všech sjezdovkách,“ potvrdil Leo Bača ze skiareálu Razula.

Připravenost hlásí i nižší polohy. Letos by se konečně měli dočkat i příznivci kilometrové sjezdovky v Karolince, která minulou zimu stála. Počasí bedlivě sledují také vlekaři na vsetínské sjezdovce Jasenka, kdeve středu 19. listopadudokončili instalaci sněžných děl. „Máme nataženu elektřinu i vodu. Teď už zbývá jen čekat na mráz,“ poznamenal správce areálu Vladimír Ernest.

I když budou podmínky pro zasněžování příznivé, na svazích se podle něj lyžaři tento týden určitě neobjeví. „Na vytvoření odpovídajícího podkladu pro jednu sjezdovku potřebujeme za ideálních podmínek minimálně týden,“ upozornil Ernest.

S umělým zasněžováním se zatím naopak rozhodli počkat v javornickém skiareálu Kohútka. Zvýšený zájem turistů tam očekávají až druhý prosincový víkend. „Pokud by se ale dostavily déletrvající nízké teploty, pokusíme se alespoň jednu sjezdovku zprovoznit i dříve,“ nevyloučil Josef Kocůrek z horského hotelu Kohútka.

Zvýšený pohyb návštěvníků hor tento týden neočekávají ani členové Horské služby Beskydy. „První lyžařské kurzy obvykle najíždějí až v polovině prosince. Pokud se ale předpovědi meteorologů vyplní a bude dále sněžit, je možné, že se brzy objeví první nedočkaví běžkaři,“ informoval Karel Palička ze stanice Horské služby Kohútka.

A milovníci bílé stopy nejspíš opravdu dlouho vyčkávat nebudou. „Na běžky už se moc těším. Hned, jak to bude možné, vydám se na Soláň a vyrazím po hřebenovce,“ slibuje devětašedesátiletý běžkař Jaroslav Halašta z Valašského Meziříčí.