Na Olomoucku mohou o víkendu totiž vyrazit i do Karlova u Paseky. I když na svahu moc sněhu neleží a vlekaři prosebně vzhlížejí k obloze, v sobotu přecejen vleky spustí.

Pro běžkaře zase mají dobrou zprávu lidé z Jívové: na vyhledávané trase se už ve stopě sportovci prohánějí. „V sobotu vleky pojedou. Na sjezdovce sice leží jen patnáct centimetrů sněhu, potřebovali bychom tak dalších deset, ale spustíme je,“ uvedl provozovatel střediska v Pasece-Karlově Antonín Kryl.

V Karlově bylo ve čtvrtek ráno mínus šestnáct stupňů. „Bohužel nemáme děla, ale hlavně vodu,“ poznamenal.

Další lyžařské centrum na Olomoucku, v Domašově nad Bystřicí, však zůstane o víkendu opět mrtvé. „Je tak deset dvanáct centimetrů prašanu, a to se nedá. Čekáme na sníh! Už třetí zimu…,“ reagoval Ladislav Števanka, starosta obce, která vlek provozuje.

Ta uvažuje o tom, že se kvůli ekonomickým problémům v souvislosti s následky kontroverzního ručení za půjčku zkrachovalé stáčírně minerálky vleku zbaví. „Pravděpodobně jej prodáme. Zájemci jsou. Silný investor může vložit do vleku peníze, koupit sněhové dělo, což bude dobré i pro obec,“ dodal domašovský starosta.

V Hlubočkách u Olomouce, kde vyrábějí technický sníh sněhovými kanóny, jsou v současnosti ideální podmínky pro sjezdové lyžování. Podle provozovatele střediska Michala Stojmenova leží na hlavní sjezdovce šedesát centimetrů upraveného sněhu a na dětské pětadvacet. „Podmínky jsou nejlepší za poslední dva roky,“ lákal lyžaře.

Vyznavači běžek zase po dlouhé době mají možnost vyrazit na hlavní trasu mezi Domašovem nad Bystřicí a Svatým Kopečkem. „Někteří jeli až z Moravského Berouna a říkali, že se dá. Ideální to rozhodně není, to je potřeba ještě deset centimetrů sněhu, ale jen za dopoledne se u nás zastavilo na třicet běžkařů,“ uvedla Jana Stružková, provozovatelka Masných krámů v Jívové, tradiční zastávky běžkařů.

„Na víkend se chystáme a navaříme polévky, guláš a tentokrát i svíčkovou,“ zvala sportovce. „Na běžky se to celkem dá. Včera jsem už viděl běžkaře. Každopádně sněhu je pořád málo,“ poznamenal starosta Domašova.

V Jeseníkách rozjeli nejmodernější areál

Optimální podmínky najdou o víkendu lyžaři ve všech lyžařských areálech v Jeseníkách. V provozu jsou všechna střediska, na většině sjezdovek tvoří podklad technický sníh. Kilometry strojově upravených stop najdou také běžkaři.

„Běžecké trati jsme strojově upravili na Petříkov, Ostružnou a polskou stranu hranic. Jedná se zhruba o pětapadesát kilometrů tratí, na víkend bude nově upraven běžecký okruh zvaný Pralinka,“ informoval majitel populárního lyžařského areálu Paprsek Miloslav Míka.

Střediska nyní začínají lákat lyžaře na různé slevy, s novinkou nyní přichází areál Klepáčov. „Od dvanáctého do osmnáctého ledna mají všichni studenti denního řádného studia po prokázání platným dokladem o studiu nárok lyžovat za dětské jízdné. To znamená, že místo tří set padesáti korun zaplatí za denní jízdenku dvě stě třicet korun,“ informoval Prokop Šmirous z tělovýchovné jednoty, která provozuje středisko v Klepáčově.

První lyžaři také sviští po sjezdovce skiareálu Příčná ve Zlatých Horách na Jesenicku. Město areál převzalo na sklonku roku poté, co provozovatel nezaplatil roční pronájem. Nyní město usilovně pracuje na propagaci. Do jednoho z nejmodernějších středisek chce přilákat lyžaře.

Návštěvníci mají k dispozici čtyřsedačkovou lanovku a tisíc tři sta metrů dlouhou sjezdovku vybavenou kvalitním osvětlením pro noční lyžování.

Stav sněhové pokrývky v Jeseníkách

 • hlavní hřeben 30 cm
 • vrchol Pradědu 30 cm
 • Ovčárna 60 cm
 • Karlov 10 cm
 • Červenohorské sedlo 15 cm
 • Ramzová 40 – 50 cm
 • Petříkov 10 cm
 • Dolní Morava 10 cm
 • Skřítek-Klepáčov 40 cm
 • Staroměstsko do 20 cm
 • Paprsek 40 cm

Zdroj: Horská služba Jeseníky

Zpravodajové Deníku