Podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu je na rožnovské Bečvě sucho, voda tam stěží dosahuje na kritickou hranicí 72 centimetrů. To je přibližně 40 centimetrů pod normálem. Vsetínská Bečva hlásí normální stav, navzdory tomu rybáři stále čelí hromadným úhynům ryb.

Zdá se, že v současnosti se situace uklidnila. Rybáři to ale nechtějí zakřiknout.

„Na vodě se objevují řasy, přes které nemusí jít všechny uhynulé ryby vidět. V posledních dnech navíc byla velká horka, tak uvidíme, jaké budou škody po víkendu," řekl jednatel Českého rybářského svazu Vsetín Radomír Surovec.

Podle něj je však situace stabilizovaná a doufá, že škoda na loňských neuvěřitelných 15 metráků mrtvých ryb nedosáhne.

„Letos je prozatím úhynů výrazně méně. Ponaučili jsme se totiž z loňska a ryby jsme vysázeli na jiná, méně ohrožená místa na Bečvě," vysvětlil Surovec. Navíc prý sucho letos přišlo později.

„Loni sucha přišla v červnu, kdy v řece byly téměř všechny ryby. Teď už jich je hodně vychytaných, takže i úhynů je méně," doplnil rybář.

Současná teplota vody v Bečvě je 28 stupňů, tato teplota je podle rybářů pro ryby kritická.

„Ohrožení představuje teplota ve výši dvaceti pěti stupňů, současných dvacet osm je extrémních. Pokud se neochladí a nezaprší, můžeme očekávat další úhyny," informoval hospodář vsetínských rybářů Zdeněk Žáček.

Vsetínská Bečva se teď potýká také se silným znečištěním. Na některých místech se na řece objevily husté řasy, ty mohou i zapáchat.

Řasy, které znečištění vody způsobují, představují riziko nejen pro ryby, kterým ubírají kyslík, ale také pro lidi, kteří se ve vodě koupou. Proto před letním ochlazením v Bečvě varují rybáři i hygienici.

„Pozor by si měli dát především lidé se zvýšenou citlivostí na bakterie, které ve vodě žijí. Mohou způsobit kožní problémy," varovala včera Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice.