Někde se maškarní průvod nazývá masopustem, jinde zase voděním medvěda.

„U nás se vodí medvěd. Jde o tradiční akci, kterou pořádají místní hasiči,“ sdělila starostka obce Býškovice Jana Světlíková.

O vodění medvěda jde i v ostatních obcích, kde se ovydávají masky na průvod mezi domky. I ve Stříteži nad Ludinou jde o dlouholetou tradiční akci, která mezi místními obyvateli přetrvává dodnes.

„Rej masek u nás probíhal už za minulého režimu. Jsem rád, že pořád přetrvává,“ poznamenal starosta Petr Pajdla. Zde navíc chodí vzhledem k velké rozloze obce dvě skupiny. Jedna vyráží dopoledne do horní části, druhá odpoledne do spodní.

V Hustopečích jen v místních částech

Trošku jinak probíhá maškarní rej v městysu Hustopeče nad Bečvou. Vodění medvěda se zde koná pouze v místních částech Poruba a Vysoká.

„Je pravda, že přímo v Hustopečích se nic nekoná. Je dobře, že je alespoň v místních částech organizují osadní výbory,“ doplnil tajemník městyse Václav Vomáčka.

Nedilnou součástí každého průvodu je samozřejmě pití alkoholu. Podle oslovených nejde ale o hlavní důvod, aby se mezi sebou sousedé v obcích scházeli. Důležité jsou prý pořád tradice.

„Samozřejmě, že alkohol hraje určitou roli. Pořád si ale myslím, že nejdůležitější je udržování tradic a kultury v menších obcích,“ uvedl tajemník městyse Václav Vomáčka. Stejného názoru je i Petr Pajdla. Podle něj se sousedi vždy rádi vidí a třeba si i společně před každým domem rádi zatancují.

„Popíjení k průvodu patří, ale důležité je hlavně dodržování tradice,“ sdělil starosta Stříteže.

Průvod je v každé obci i velkým zážitkem pro místní děti. Pouze v Býškovicích je ale do průvodu zapojují. V ostatních obcích se jedná spíše o mladistvé. „U nás chodí v maskách i děti a to přímo v průvodu,“ informovala starostka Býškovic Jana Světlíková. Bez nich se naopak musí obejít vodění medvěda v Malhoticích. Zde se zapojuje hlavně mládež a náctiletí.

„Děti v průvodu nejsou. Spíše jde o mládež a starší obyvatele,“ sdělil starosta Josef Voldán.

Podle vyjádření starostů tradice přetrvává. Je dobře, že i lidé v obcích maškarní průvod berou stále jako dodržování tradic, i když ke konci každého vodění medvěda se tomu vzhledem ke stavu spousty z nich těžko věří. (zem)