Do této země bylo vysláno celkem sto šestnáct vojáků, aby se podíleli na řešení napjaté situace po vyhlášení samostatného kosovského státu.

Většina z nich se vrátila už v pondělí, zbývajících pětatřicet příslušníků spolu s velitelem dorazilo včera.

„Vrátili jsme se s dobrými pocity, protože to byla pro nás obrovská zkušenost. Měli jsme možnost úkoly, které jsme nacvičili, vyzkoušet si v praxi. Ověřili jsme si, že výcvik odpovídá skutečnosti. Myslím si, že vojáci byli připraveni velmi dobrým způsobem,“ shrnul své pocity krátce po přistání na bochořské letiště velitel záložní roty Ivo Dvořák.

Hlavním úkolem příslušníků záložní roty bylo zajistit klidné a bezpečné prostředí v určeném prostoru. Rota zasahovala konkrétně na hraničních přechodech Gate 3 a 4.

Při jedné z demonstrací byli vojáci vysláni do první linie. „Jednalo se o konflikt demonstrantů, kteří nesouhlasili s nezávislostí Kosova. Nashromáždili se na hraničním přechodu a zde zapalovali pneumatiky a házeli kameny. Větší krizové situace však během našeho pobytu už nenastaly,“ informoval Ivo Dvořák.

Vojáci podle jeho slov sloužili v zemi spolu se švédskými, finskými a slovenskými vojáky, kde poznávali jejich prostory.

„Byla to pro mě obrovská zkušenost, protože na podobný úkol jsem ještě nebyl vyslán. Zásahy byly náročné na organizaci, ale nebezpečnost nebyla tak velká, jako je v jiných krizových zemích. V oblasti, kde jsme působili, je už teď poměrně klid. Přesto nelze vyloučit, že se to může změnit,“ řekl náčelník operační skupiny Radomil Bubeníček.

Jednotka je po návratu připravena k nasazení, a to až do června, kdy bude její pohotovost ukončena. „Vojáci budou pokračovat ve výcviku. Budou zdokonalovat činnost související se zvládáním davu, patrolováním a monitorováním situace v prostoru odpovědnosti,“ vysvětlil mluvčí 7. mechanizované brigády v Hranicích Jiří Klement.

Podle jeho slov vojáky čeká nejméně jeden týden v měsíci intenzivní výcvik ve vojenském prostoru na Libavé. Ostatní cvičení a teoretická část přípravy budou probíhat v posádce v Hranicích.