Je středa 11. června dopoledne a právě probíhá příprava na afghánskou misi, kdy vojáci nacvičují kurz pro záchranu života v krizových situacích.

Účelem tohoto školení je, aby vojáci, jež nejsou zdravotníky, mohli poskytnout potřebnou pomoc při záchraně života ve ztížených podmínkách.

„Mohou se ocitnout pod palbou a než se raněný voják dostane pomocí záchranné služby do bezpečí, je odkázán sám na sebe. Musí být proto schopni poskytnout první pomoc během odsunu. Rychlá a kvalifikovaná první pomoc výrazně zvyšuje šance raněných na přežití,“ vysvětlil Jindřich Plescher, který je mluvčím 2. kontingentu provinčního rekonstrukčního týmu Logar.

Příslušníci tohoto kontingentu čeká mise v Afghánistánu, na kterou odlétají letos v srpnu. Zdravotním kurzem prochází zhruba třicet vojáků, jejich instruktory jsou členové texaské Národní gardy, kteří jsou zdravotním personálem.

„Na misi do Afghánistánu jede asi dvě stě vojáků především z Hranic a Přáslavic. Většina z těch, co se tady dneska školí, se dostane do nebezpečných situací. Budou například doprovázet důležité osoby na různá místa v autech a kdykoliv může dojít ke střetu,“ prozradil podpraporčík Břetislav Veselý.

Tento kurz, který je nejvyšším zdravotním školením pro nezdravotní personál, bude ukončen závěrečnými zkouškami a vydáním osvědčení. Podmínkou zařazení do kurzu je úspěšné absolvování základního kurzu první pomoci.

Tři desítky vojáků kontingentu již mají úspěšně za sebou kurz pro záchranu života v boji, který organizovala Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.

„Tenhle kurz dá člověku hodně. Američani jsou profesionálové a předávají své zkušenosti z praxe, což je hlavní,“ svěřil se rotný Miroslav Hupka.

Střední zdravotnická škola v Hranicích spolupracuje s armádou již půl roku. Američané sem přijeli v rámci kurzu, aby předali své zkušenosti a pomohli tak lepší zdravotní péči na misích. Vojáci se, mimo jiné, naučí zastavovat silné krvácení, zmírnění tenzního pneumotoraxu, obnovu srdeční činnosti a dýchání. Každý ale doufá, že se čeští vojáci do vážnějších střetů nedostanou, musí však být připraveni na všechno.

„Myslím, že tyto kurzy může člověk využít i v běžném životě. Nikdy nevíte, co vás potká,“ ukončila podpraporčice Zámrská.

Nikola Helísková