„Rozhodli jsme se spojit oslavu výročí osvobození a návratu našich vojáků z Afghánistánu. Bude se jednat o nástup kompletní 7. mechanizované brigády, takže osmi set až tisíce vojáků. Ti se budou přesouvat z kasáren na náměstí za doprovodu armádní hudby. Celou akci zahájí seskok parašutistů, takže to bude jistě efektní podívaná," sdělil tiskový mluvčí 7. Mechanizované brigády Radek Hampl.

Slavnostní nástup se uskuteční na Masarykově náměstí 6. května.

„V této souvislosti upozorňujeme, že náměstí a ulice Janáčkova, Jiráskova a Zámecká budou od půl osmé ráno do dvanácti hodin uzavřeny pro motorová vozidla," uvedl tiskový mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Kromě nástupu se však mohou hraničtí obyvatelé těšit i na mnoho dalších doprovodných akcí. Ve dnech 5. až 8. května proběhne v zámku výstava fotografií s tématikou zahraničních operací a 2. světové války.

Prezentaci vojenské techniky budou moci návštěvníci obdivovat ve dvoraně a v prostoru před zámkem 5. a 6. května.

Ve stejných dnech se pro změnu v Zámeckém klubu uskuteční série přednášek pro základní a střední školy na aktuální bezpečnostní témata a zapojení Armády ČR. Oslavy završí 8. května v deset hodin slavnostní pietní akt na městském hřbitově v Hranicích.

Za den vítězství je oficiálně považován 8. květen, který symbolizuje jak konec války, tak osvobození naší země. Za bývalého režimu však tento svátek připadal na 9. květen, jelikož v ten den byla osvobozena Praha Rudou armádou. (kra)