Podpora vzdělání je nedílnou součástí působnosti českého rekonstrukčního týmu v dalekém Afghánistánu.

„Pro zemi, jejíž značná část obyvatel je negramotná, je sebemenší investice do školství velmi cenná,“ zdůraznil jeden z příslušníků české jednotky, jež tam začala před pár týdny působit, Radek Hampl z Hranic.

Vojáci před pár dny navštívili školy v obcích Darwish a Pol-e Oandahari, aby tam předali 1620 učebnic v hodnotě 8 tisíc USD. Knihy budou rozděleny mezi osmnáct nejpotřebnějších škol v celé provincii Lógar.

„Domluvili jsme se na pokračování pomoci a ministerstvo nám k tomu připraví přehled míst, kde je situace nejkritičtější. Potom zvážíme, jak můžeme dále pomoci,“ uvedl Oldřich H., pracovník skupiny Cimic, která má v náplni práce právě styk s tamním obyvatelstvem.

Čeští vojáci navštívili také školu v Pol-e Alam, která pomáhá rodinám, jež se starají o sirotky.

„V tamní zemi je pravidlem, že si je berou do péče příbuzní. Ne všichni však mají potřebné finanční prostředky a tak potřebují pomoc. Tu jim poskytuje právě škola pro sirotky,“ vysvětlil Hampl s tím, že v celé provincii je pouze jediná.

Navštěvuje ji 260 chlapců z blízkého okolí ve věku 7 – 15 let. Oproti jiným školám mají zdarma uniformy, učebnice i obědy.

„V současné době probíhají jednání s ministrem školství provincie o zřízení podobného zařízení pro osiřelá děvčata,“ svěřil se vojákům ředitel této speciální školy Mahbah Shah.

Pro dívky totiž zatím v Afghánistánu právo na vzdělání neplatí.