Cvičení se uskutečnilo tento týden od úterý do čtvrtka a spolupracovala na něm armáda, policie a vězeňská služba. „Z Hranic zde bylo padesát vojáků, především průzkumných odborností, kteří jsou dlouhodobě připravováni pro plnění speciálních úkolů,“ uvedl tiskový a informační důstojník 7. mechanizované brigády Jiří Klement.

Kromě nich se do akce zapojili i příslušníci dalších vojenských útvarů, zhruba stovka policistů a deset pracovníků vězeňské služby. Akce měla poměrně dramatický scénář. Vojenské uskupení na bázi 7. mechanizované brigády je nasazeno do operace na vynucení míru na území fiktivního státu, s cílem stabilizovat situaci.

Podaří se jim zatknout vrcholné přestavitele armády uvedeného fiktivního státu a soustředit je do věznice pod mezinárodním mandátem. O tyto zadržené osoby projevují zájem také ozbrojené síly sousedního státu s cílem získat je pro výcvik a přípravu svých ozbrojených sil, protože tyto osoby mají zkušenosti s vedením výcviku a válečných operací.

Z politických jednání mezi jednotlivými stranami konfliktu se navíc uskutečnil soudní proces s těmito válečnými zločinci na území třetího státu. „Na tomto základě začala reálná část cvičení. Policisty tvořená diverzní skupina přepadla konvoj, v němž byli váleční zločinci transportováni, a osvobodila je,“ sdělil Jiří Klement.

Vězeňská služba pak ve spolupráci s policií začala po uprchlících pátrat. Celá akce probíhala na území 30 krát 30 kilometrů. „Vojáci 7. mechanizované brigády, kteří představovali osvobozené a prchající válečné zločince, měli za úkol se nepozorovaně přesunout do určeného cílového místa,“ řekl Jiří Klement. Uprchlíky tak čekalo 25 až 40 kilometrů cesty, přičemž už po nich byla zahájena velká pátrací operace.

Pro dva dny trvající akci, která poprvé v historii probíhala v civilním prostoru a ne ve výcvikových oblastech armády, byla stanovena různá omezení. „Například, že vojáci nesmí měnit ústroj, používat dopravní prostředky, při vizuálním kontaktu s policisty a vězeňskou službou nesměli klást odpor a museli ukončit činnost,“ vysvětlil Jiří Klement.

Celé cvičení vyvrcholilo ve čtvrtek 24. května úderem 15. hodiny, kdy byly vyhodnoceny výsledky, tedy počet „válečných zločinců“, které se podařilo policii a vězeňské službě zadržet, a počet „ válečných zločinců“, kterým se podařilo dosáhnout stanoveného cíle.

„Počítat uprchlé nebo chycené zločince ale nebylo hlavním cílem akce. Šlo hlavně o to, jak se jednotlivým složkám podařilo splnit dané úkoly,“ doplnil Klement. Závěrečné vyhodnocení se neslo v duchu přátelského uznání kvalit obou cvičících skupin za vynaložené úsilí, prokázané dovednosti, profesionalitu.

„Oceněna byla především obdivuhodná fyzická zdatnost vojáků, policistů a příslušníků vězeňské služby, kteří bez odpočinku, nepřetržitě ve dne i v noci překonávali v horkých dnech neuvěřitelné vzdálenosti v zalesněném a členitém terénu,“ dodal Jiří Klement.