„Takovou velkou návštěvu jsme tu ještě neměli. To, že by byl americký velvyslanec u nějakého vojenského útvaru, si nepamatuju," uvedl mluvčí 7. mechanizované brigády Radek Hampl.

„Je to úplně poprvé, co zde uvítáme amerického velvyslance. V Hranicích se zdrží dvě hodiny, pak pokračuje do Ostravy," pokračoval.

Sám Andrew H. Schapiro byl ze své návštěvy ohromen.

„Byl jsem zvědavý na spolupráci americké a české armády. Vím, že čeští vojáci jsou velmi kvalitní. Jsem opravdu ohromený, protože to, co jsem zde viděl, bylo opravdu excelentní," pochválil brigádu velvyslanec.

Ambasador během své návštěvy viděl štábní nácvik, kterého se většinou účastní američtí lektoři, pozdravil se s vojáky a podíval se na vybavení jedné ze dvou základních bojových jednotek v Česku.

Veškerou techniku museli vojáci přemístit ze zbývajících praporů v okolí – z Bučovic na Brněnsku a Přáslavic na Olomoucku, které jako jediné v celé České republice disponují bojovými tanky.

„Využil jsem příležitost a pozval ho k nám na návštěvu. Vzhledem k tomu, že máme řadu společných akcí v Afghánistánu pod americkým vedením, mohl se blíže seznámit s naší prací. Navíc se na mise připravujeme spolu s jejich vojáky v Německu," vysvětlil velitel 7. mechanizované brigády Josef Kopecký, proč velvyslanec navštívil zrovna hranickou jednotku.

„Zajímal se především o výcvik, a jaké zahraniční úkoly právě plníme. V současné době jsou naši vojáci v Afghánistánu, další jednotka se tam chystá v říjnu. Pan velvyslanec chtěl vědět, čím jsme schopni přispět NATU a jak pokračuje naše příprava," zakončil mluvčí Radek Hampl.

Andrew H. SchapiroAndrew H. Schapiro se narodil v Chicagu jako syn české emigrantky. Poprvé navštívil Českou republiku roku 1989 jako turista, poté se do Česka několikrát vrátil. Velvyslancem USA v České republice se stal 14. srpna minulého roku.