„Žádná oslava k danému výročí neproběhne,“ sdělili shodně tiskoví mluvčí města Hranic, 7. mechanizované brigády i 71. mechanizovaného praporu, jež na někdejší vojenské akademii působí.
Přece jen se však našel člověk, který na výročí nezapomněl a hodlá se mu věnovat v publikaci, kterou právě připravuje.
Hranický milovník historie Václav Bednář se v pátek vrátil z Prahy, kde navštívil Vojenský ústřední archiv se sídlem na Invalidovně.
„Tři dny jsem tam studoval informace o minulosti hranické vojenské akademie, abych je mohl použít v pamětní publikaci, na které se opět budu podílet s Tomášem Pospěchem a jejímž vydavatelem bude město,“ řekl Bednář.
Pod jednou knihou o vojenských ústavech v Hranicích už jsou tito dva pánové podepsáni. Teď ji ale hodlají rozšířit o další zajímavá fakta.
„Tomáš v ní chce vzpomenout dějiny kasáren od roku 1853 až do zrušení akademie v roce 1950, mým úkolem je sehnat co nejvíce informací o akademii a zajistit někoho, kdo by přeložil všechny dotčené důležité dokumenty do roku 1918,“ prozradil něco málo z jejich společných plánů Bednář.
Jeho dalším posláním v Praze bylo sejít se s generálmajorem Miroslavem Káchou s cílem připravit podklady o jeho životě pro medailon o tomto muži. Ten totiž v Hranicích nejen studoval vojenskou akademii, ale také tam pak po dlouhá léta pravidelně organizoval setkání vojenské sekce konfederace politických vězňů. Těchto akcí se účastnili lidé z mnoha zemí Evropy.
„Setkání s ním už ale bohužel neproběhlo. Byli jsme domluveni na úterý 6. dubna a on dvě hodiny před naší schůzkou zemřel,“ zmínil smutnou skutečnost Bednář a dodal, že ministerstvo obrany mu plánuje uspořádat pohřeb příští pátek, 15. dubna.
Setkání bývalých akademiků se v Hranicích plánuje i na letošní rok. Proběhne 11. října a jeho účastníci se tentokrát v kasárnách sejdou po pětašedesáti letech.