Když se obce, obklopené vojenským cvičištěm, hlasitě ozvaly poté, co vláda slíbila investovat do rozvoje Brd přes miliardu korun, ze strany šéfa kabinetu se dočkaly výčtu výhod, jaké jim armáda přináší.

„To je výsměch! Ať si tady pan premiér zkusí chvíli žít, ať na vlastní kůži pozná, jaké mají místní lidé z armády výhody,“ neskrývala rozčarování starostka Norberčan Marie Vališová (bezp.).

"V dopise není ani náznak ochoty něco řešit. Jsme zklamaní,“ reagoval starosta Potštátu Karel Galas

„Nerad bych jeho (Topolánkův) dopis vůbec komentoval, chci se chovat slušně. Ten výčet toho, že se pro vojenský prostor a obce kolem dělá dost, to je vůči lidem, kteří tady žijí, až urážlivé. V dopise není ani náznak ochoty něco řešit. Jsme zklamaní,“ reagoval starosta Potštátu Karel Galas (bezp.)

Obce z okolí Libavé poukazují na to, že když se v případě zbudování radaru v Brdech omezí výcvik v tamním vojenském prostoru, obyvatelé v sousedství Libavé pocítí větší zátěž, neboť vojáci budou muset více střílet na Libavé. „Tak to bude. Ale tím se nikdo nezabývá,“ poznamenal.

Deník požádal mluvčí vlády o reakci k dopisu starostů hned koncem listopadu. Od té doby žádná odpověď nepřišla. Po urgenci z tohoto týdne mluvčí Jana Bartošová redakci včera pouze přeposlala svou prosbu kolegovi, aby dotaz Deníku vyřídil co nejdříve.

Více než deset starostů obcí z okolí Libavé na podzim podepsalo dopis vládě a premiérovi, v němž žádali, aby se kabinet zabýval zaostalou Libavou tak jako Brdy, kam vláda slíbila peníze, ať tam americký radar vztyčen bude, nebo ne.

Topolánek: "Armáda dává lidem práci."

Premiér v dopise zaslaném starostům vyzdvihoval například to, že armáda dotuje svá předškolní a školní zařízení, kam dojíždějí děti z okolí, svoz odpadů, lidé z obcí podle něj mohou navštěvovat kulturní a společenské akce pořádané armádou či její sportoviště.

Taky připomněl, že armáda dává lidem práci. „To je ale čím dál horší, protože volná místa stále častěji obsazují vojáci, kteří odcházejí do důchodu. Kvůli nim i naše lidi propouštějí,“ reagovali starostové z regionu.

Na to, že armáda zpřístupnila a pomohla vybudovat turistické a cyklotrasy namítají, že v případě záměru cyklostrasy z Moravského Berouna do Olomouce právě armáda s jedním jejím úsekem nesouhlasí.

Starosta Potštátu naznačil, že obce reakce šéfa vládního kabinetu úplně neodradila a dál budou usilovat o podporu rozvoje oblasti.

„Již jsme jednali s hejtmanem Olomouckého kraje, kterému jsme předali podklady. Věříme, že kraj nám pomůže zanedbanou oblast pozvednout,“ vyjádřil naději starosta Galas. S kolegy z radnic z okolí Libavé by se měl sejít v únoru a domluvit další postup.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika