Jak informoval mluvčí českého kontingentu v provincii Lógar Jindřich Plescher, prachový mrak se náhle zvedl v souvislosti s bouřkovou oblačností, která se blížila k základně Shank od západu.

„Z počátku slabý proměnlivý vítr postupně zesílil až na maximálních 12 metrů za sekundu. V nárazech dosáhl až 41 metrů za sekundu, což je v přepočtu až 147,6 kilometrů za hodinu,“ uvedla meteoroložka kontingentu nadporučice Lucie Petřeková.

„Dohlednost byla proměnlivá, a to podle rychlosti větru a množství prachu v ovzduší. V jednu chvíli bylo vidět pouze na 80 metrů,“ popsal situaci Jindřich Plescher.

Prachová bouře trvala hodinu a půl. „Venku se nedalo fungovat. Většina vojáků byla schována na základně v pracovních a ubytovacích objektech. Mimo základnu Shank byla pouze jedna patrola, která bouři přežila bez úhony.

Zvířený prach byl chvíli doprovázen slabým deštěm. Protože v provincii Lógar je po celou dobu našeho působení teplé a slunečné počasí s denními teplotami v mezi 26 až 30 stupni Celsia, většina z nás už téměř zapomněla, jak déšť vlastně vypadá,“ uvedl Jindřich Plescher.

Všichni vojáci 2. kontingentu provinčního rekonstrukčního týmu Lógar jsou podle jeho sdělení v pořádku.