Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek spolu s ministryní obrany Vlastou Parkanovou představili na jednání výboru koncepci transformace armády, která bude příští týden předložena ke schválení bezpečnostní radě státu.
Jde o poslední fázi jednání před konečným rozhodnutím vlády. Ta máv yslovit verdikt o perspektivách přerovské vrtulníkové základny už v říjnu. „Náčelník generálního štábu představil materiál, který počítá se zachováním podstatné části vrtulníkové základny v Přerově,“ informoval o jednání člen výboru pro obranu a přerovský poslanec za ODS Zdeněk Boháč.
Z koncepce vyplývá, že by v Přerově zůstala zachována 23. dopravní vrtulníková letka. „Dobrou zprávou je, že letiště v Přerově neopustí jednotka SAR, která zasahuje v případě leteckých neštěstí, záplav a v jiných krizových situacích. Původně totiž hrozilo, že letouny W3A Sokol zůstanou v Praze nebo Plzni,“ řekl Boháč.
Základnu neopustí ani na dvě desítky dopravních vrtulníků Mi 17 a Mi 171š. „Pokud materiál vláda schválí, znamenalo by to, že na letišti zůstane devět set zaměstnanců,“ podotkl. Špatnou zprávou ale je, že město přijde o prestižní tygří letku. Ta se má podle záměrů armády stěhovat do Náměště nad Oslavou. „Považujeme to za rozumný kompromis, víc už jsme asi chtít nemohli,“ komentoval tento návrh Boháč.
„Jsme vojáci a plníme rozkazy, takže většina z nás by případné stěhování do Náměště i takto brala. Něco konkrétnějšího ale můžeme říci, až k přesunu opravdu dojde,“ reagoval na zprávy politiků velitel tygří letky Ivan Pospíchal.
Přerovští tygři získali v rámci NATO četná ocenění. Před pěti lety například v Portugalsku ocenění za nejlepší tygří letku. Jsou také majiteli prestižní ceny za nejlepší kolektivní letovou ukázku, kterou dostali v roce 1998 v britském Fairfordu.
Podle mluvčího vrtulníkové základny Milana Kouřila zatím stále není rozhodnuto, a proto je předčasné bavit se o nějakém vítězství. „Definitivní rozhodnutí to bude až v momentě, kdy o věci rozhodne vláda,“ zbrzdil nadšení politiků tiskový mluvčí základny. Piloti vrtulníkové základny by takové řešení politiků uvítali. „Je to asi maximum možného, co se podařilo,“ míní jeden z pilotů základny.
Koncepce transformace armády prý počítá také se zachováním posádek v Lipníku nad Bečvou a v Hranicích. Hranicím hrozilo, že se odsud odstěhuje 7. mechanizovaná brigáda, která sídlí v kasárnách generála Zahálky. „Posádka je pro město přínosem, proto budeme rádi, když tady zůstane,“ komentovala možnost zachování vojenské posádky hranická místostarostka Radka Ondriášová.
Podle dobře informovaného zdroje se také obnovila naděje na to, že armáda předá hranické radnici již téměř nevyužívaná kasárna Jaslo. Původně armáda objekt městu přislíbila, přednedávnem ale přišla s tím, že do nich znovu nastěhuje vojáky. Zdálo se, že plány radnice na využití prázdných kasáren přijdou vniveč. „Budeme rádi, když si armáda konečně ujasní, jak s těmito kasárnami naloží, ať město může podniknout potřebné kroky a na případné převzetí kasáren se připravit,“ podotkla Radka Ondriášová