„Ráda bych ve volbách vyjádřila svůj názor, ale nebylo mi to umožněno. V současné době nemám žádný platný doklad totožnosti a i přes veškerou snahu s tím nikdo nic nedělá. Budu jedině ráda, když volby zhatím," řekla Ludmila Stanislava Staňková z Drahotuš, která žalobu na Krajský soud v Ostravě podávala.

Přestože verdikt soudu zatím znám není, jedno je jasné. Kvůli podané žalobě je ustavující zastupitelstvo odloženo.

„Nepředpokládám, že by soud shledal tuto stížnost jako opodstatněnou. Každopádně od podání žaloby má soud na své rozhodnutí dvacet dnů, nyní na verdikt čekáme. Pokud usoudí, že vše proběhlo v pořádku, svolá starostka zasedání ustavujícího zastupitelstva do patnácti dnů od rozhodnutí soudu," vysvětlil vedoucí odboru vnitřních věcí a vedoucí registračního úřadu v Hranicích Petr Mynář.

Pokud by však soud shledal stížnost jako oprávněnou, pak by hlasování muselo proběhnout znovu, případně by se dokonce konaly nové volby.

Zatím vede město stávající starostka

„Podání žaloby pro mě není zcela novou situací, zažil jsem to už v roce 2002 a vše se tehdy podařilo stihnout v rozumné době. Doufejme, že podobné to bude i letos. Dokud nebude zvolený nový starosta, vykonává tyto pravomoci stávající starostka města," uvedl Vladimír Juračka.

Schvalování provozního rozpočtu

Hranické zastupitele čeká v letošním roce ještě několik povinností, tou nejdůležitější je jistě schválení provozního rozpočtu na rok 2015.

„Myslím, že ustavující zastupitelstvo by se mělo stihnout ještě v listopadu a o rozpočtu se může hlasovat na prosincovém zasedání," dodal lídr volební strany Hranice 2000.

Právě Vladimír Juračka bude na základě koaliční dohody pěti volebních stran (Hranice 2000, ČSSD, Otevřená radnice, KDU-ČSL a ODS) starostou města na volební období 2014–2018.

Místostarostkou se podle tohoto dokumentu stane současná starostka Radka Ondriášová (ČSSD). Ze třiadvaceti zastupitelů má koalice pohodlnou patnáctičlennou většinu, jakýkoliv jiný výsledek hlasování by proto byl obrovským překvapením.