Výsledky sčítaní můžete sledovat ZDE 

Členové volebních komisí se shodují, že k urně s hlasovacím lístkem v ruce se tentokrát dostavilo mnohem více mladých lidí než tomu bývalo v minulosti.

„Nedávno mi bylo osmnáct a ráda jsem využila toho, že už můžu jít k volbám. O svém favoritovi jsem byla rozhodnutá dlouho dopředu. Jsem ráda, že je zrovna přímá volba prezidenta a že jsem si mohla vybrat toho kandidáta, kterého jsem sama chtěla," řekla prvovolička Klára Kučerková ze Všechovic.

Jméno, které vhodila do volební urny sice přímo neprozradila, přesto z její řeči vyplynulo.

„Hodně jsme se o prezidentských volbách ve škole bavili a hodně populární byl mezi námi Vladimír Franz. Jsme mladá generace a máme na to svůj názor. Líbí se mi, že pan Franz je úplně jiný než ostatní kandidáti. Sice mu chybí to zažité politické vyjadřování, ale je mi sympatické, že nemá žádnou politickou stranu," řekla osmnáctiletá studentka.

O volby ve Všechovicích byl jak v pátek, tak i v sobotu velký zájem, což potvrdila také předsedkyně tamní volební komise Pavla Minarčíková.

„Je to úžasné. Ve volební komisi jsem už počtvrté, ale ve srovnání s komunálními nebo senátními volbami je tady daleko více lidí. Myslím, že první volbu prezidenta si chce asi každý vyzkoušet, být toho součástí. Například senátní volby podle mě naopak lidi spíše odradí," sdělila Přerovskému a hranickému deníku.

Zřejmě vůbec nejvyšší účast ve volbách na Hranicku budou i tentokrát vykazovat Dolní Těšice.

„Máme tady padesát tři oprávněných voličů z toho jich doposud nepřišlo jen devět. Víme, že čtyři z nich určitě dorazí, zbývajících pět je například v zahraničí a voleb se tak nezúčastní," znělo v sobotu o půl dvanácté z dolnotěšické volební komise.

Účast voličů v Rouském překročila padesát procent už v pátek

Vysokou volební účast si v sobotu dopoledne pochvalovala také volební komise v Rouském či Horních Těšicích.

„Přímá prezidentská volba je něco nového. Chodí sem všechny generace, i ti mladí, mezi kterými nechybí ani prvovoliči," prozradila jedna z členek rousecké volební komise.

Také voliči v sousedních Horních Těšicích spatřovali v přímé volbě prezidenta ojedinělou událost.

„Já sice ke všem volbám nechodím, ale když se volí prezident, je to pro mě povinnost," řekl Antonín Vašina z Horních Těšíc.

Podobného názoru byl i jeden z mladších voličů Michal.

„K jiným volbám nechodím, ale když už je ta možnost vybrat si prezidenta, k volbám jsem zašel. Kamarádi šli k volbám taky, i když jen někteří," řekl.

Předvolební prognózy tvrdily, že největšími favority postupu do druhého kola budou dva bývalí předsedové vlády Miloš Zeman a Jan Fischer. „Podle účasti mladých ale soudím, že šanci mají i Vladimír Franz. Bez šance není asi ani Jiří Dienstbier," svěřila se předsedkyně volební komise v Rouském Liběna Hrešková.

Volby v Rouském prý probíhaly po oba dva dny poměrně hladce.

„Samozřejmě jsme řádně kontrolovali platnost občanských průkazů, žádný problém v tom ale nebyl. Jsou tady vzorní občané," dodala předsedkyně.

Zkratky, nebo celá jména?

Přesto se volby v Rouském zcela bez komplikací neobešly. Potíž nastala v řádném vypisování jmen prezidentských kandidátů do dokumentů, které se po ukončení voleb odevzdávají na středisko v Hranicích.

„Na školení nám řekli, že máme napsat jen zkratky kandidátů. Raději jsme si ale dnes zavolali do Hranic na statistický úřad. Tam nám to sice původně potvrdili, později nám ale paní zavolala zpět s tím, že v takovém případě by nám to neuznali," uvedla předsedkyně komise.

Řádně vyplněné formuláře tak musejí obsahovat celé jméno uchazečů o prezidentský úřad.

„Pokud bychom se špatně vyplněnými papíry jeli do Hranic, museli bychom se vrátit zpět, protože protokol musí podepsat všichni přísedící. Teď si vezmeme čisté papíry a přepíšeme to. Pokud by ale takové problémy měli i jinde v republice, znamenalo by to velkou časovou prodlevu," doplnila Liběna Hrešková.