Loni se konaly doplňovací senátní volby, jichž se zúčastnilo celkem osm kandidátů. Přitom nejvíce hlasů získal v druhém kole primátor Přerova Jiří Lajtoch. Nahradil tak senátorku Jitku Seitlovou, která se stala zástupkyní ombudsmana Otakara Motejla.

Někteří kandidáti půjdou do voleb znovu, ale objeví se i nové tváře. O senátorské křeslo se možná bude poprvé za přerovský volební obvod 63 ucházet i bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín.

„Termín voleb zatím není znám. Vyhlašuje jej prezident nejpozději devadesát dnů před konáním voleb. To znamená, že by tak měl učinit někdy v červenci a volby by se měly konat zřejmě v druhé polovině října,“ informoval Jaroslav Sláma ze správního odboru Magistrátu v Přerově.

Přestože do voleb zbývá ještě hodně času, politické strany už uvažují o výběru svých favoritů. Už dnes je pravděpodobné, že některé známé tváře z loňska budou o Senát usilovat i letos.

Půjde například o dva rivaly, kteří se utkali ve druhém kole senátních voleb - Jiřího Lajtocha (ČSSD) a Josefa Nekla (KSČM).

„Byl jsem na okresní nominační konferenci jako jediný kandidát zvolen, proto se voleb zúčastním. Chtěl bych tak navázat na započatou práci senátora, ve které jsem teprve v počátcích,“ uvedl přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch.

„Tuto sobotu máme konferenci, na které budeme řešit senátní volby. Pokud dostanu podporu strany, rád bych se do toho pustil znovu,“ připustil Josef Nekl, který by se tak senátních voleb zúčastnil už celkem potřetí.

Občanská demokratická strana bude o svém kandidátovi do senátních voleb teprve rozhodovat. „Já osobně představu o kandidátovi mám, ale teprve nás čeká hlasování, které by mělo proběhnout v sobotu 26. ledna. Ve hře je celkem pět adeptů na kandidáta,“ uvedl poslanec Zdeněk Boháč (ODS).

Zda se v senátních volbách opět objeví stávající tajemník Městského úřadu v Přerově Jiří Bakalík (KDU-ČSL), není zatím zřejmé. „Pokud dostanu důvěru, tak bych do toho šel,“ svěřil se Bakalík.

Loňské výsledky je zklamaly

Ani další z loňských kandidátů, Jiří Klein, zatím s určitostí neví, zda bude usilovat o přízeň voličů i letos. „S větší pravděpodobností do voleb nepůjdu, ale definitivně to zatím nevím,“ uvedl vysokoškolský profesor a lékař Jiří Klein, kandidující jako nezávislý.

Otazník visí i nad kandidaturou starosty Domaželic Jaroslava Suchánka (Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté). Jeho stanovisko se nám nepodařilo včera zjistit.

O kandidatuře do senátních voleb neuvažují jediné dvě loni kandidující ženy, tedy náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS) a bývalá přerovská zastupitelka Monika Holečková (Strana zdravého rozumu).

„Minule to nedopadlo tak, jak by mělo, proto se do toho znovu pouštět nebudu,“ řekla Grambličková.

„Politickou kariéru už jsem opustila a navíc teď žiji v Olomouci,“ svěřila se Monika Holečková.

Do voleb se už nehodlá zapojit ani bývalý starosta Hranic Vladimír Juračka (Strana za otevřenou společnost). „Já jsem ty minulé volby tak nějak bilančně zhodnotil a zjistil jsem, že ty šance nejsou příliš vysoké. Daleko větší úspěch mají Přerované, kteří jsou mezi lidmi známější,“ míní Vladimír Juračka.

Kandidaturu zvažuje i Hučín

Kandidaturu do Senátu však vážně zvažuje disident a bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín, který se v minulých senátních volbách ucházel o post senátora za prostějovský obvod.

„Výsledek senátních voleb v prostějovském obvodu nás zavazuje k tomu, abychom kandidovali i v Přerově. V současné době konzultujeme možnost kandidatury s lidmi, kteří aktivity Vladimíra Hučína dlouhodobě podporují a jejichž názor považujeme za důležitý,“ uvedl asistent Vladimíra Hučína Zbyněk Horváth.

O post senátora se mohou ucházet nezávislí kandidáti nebo členové politických stran. „Kandidáti se však musí zaregistrovat nejpozději šestašedesát dnů před konáním voleb, musí složit kauci dvacet tisíc korun a jejich věk musí dosáhnout alespoň druhý den konání voleb 40 let,“ upřesnil Jaroslav Sláma.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika