Nejvyšší správní soud obdržel jednu stížnost od politické strany z Prahy, další čtyři pak od obyvatel hlavního města a po jedné z Přerova, Prostějovska, Českolipska, Příbrami a Ostroměře na Novojičínsku.

Regulérnost voleb mohou lidé napadnout do deseti dnů od vyhlášení jejich výsledků. Tato lhůta uplynula tento týden ve čtvrtek 6. listopadu.

„Stížnost z Ostroměře na Novojičínsku soud odmítl, protože volič chybně napadl krajské volby. Projednávání těchto stížností je ale v kompetenci příslušných krajských soudů,“ vysvětlila mluvčí Nejvyššího správního soudu v Brně Sylva Dostálová.

Podle jejích slov byly některé stížnosti neúplné. Soud se tedy bude zabývat pouze sedmi z deseti návrhů. „Jeden muž zaslal stížnost e - mailem bez ověřeného elektronického podpisu. Další zase označil sám sebe pouze městem, z něhož pochází, a svým jménem a příjmením. Nemohli jsme mu tedy doručit výzvu k doplnění podání,“ shrnula chyby mluvčí.

Sedmičlenný senát se bude návrhy zabývat už příští čtvrtek. Z Přerova přišla jedna stížnost – a to od neúspěšného kandidáta do Senátu Vladimíra Hučína (nez. za KAN).

„Důvodem zpochybnění výsledků voleb je, že mé plakáty byly během kampaně přelepovány hanlivým textem z novin. V něm autor článku mimo jiné uváděl, že trestní stíhání proti mé osobě bylo oprávněné,“ shrnul disident a neúspěšný kandidát do Senátu Hučín.

Podle jeho slov mohl tento údaj u voličů vyvolat dojem, že je pachatelem trestné činnosti. Hučín má za to, že to snížilo jeho šance na vítězství v senátních volbách.