Obyvatelé obce se zvolení nového starosty a místostarosty nedočkali a příští rok půjdou k volbám znovu.

„K rezignacím jsme dospěli na základě výsledků jednání s jednotlivými zastupiteli a zástupci ostatních sdružení. Nově zvolení zastupitelé za sdružení Teplice 2014 vytvořili koalici s nově zvolenými zastupiteli sdružení Zbrašov 1, kteří již v minulosti v zastupitelstvu obce působili. Obáváme se, že dané složení zastupitelstva by pokračovalo v trendu posledních let, kdy se obec příliš nerozvíjela. Neviděli jsme pro naplnění bodů našeho volebního programu k rozvoji obce žádnou perspektivu do budoucna," vysvětlil odstoupení Jan Kubát, lídr kandidátky lidovců v Teplicích nad Bečvou.

Lidovci získali 41,66 procent hlasů ve volbách, kterých se zúčastnilo 71 procent voličů.

Z celkových sedmi mandátů patří KDU-ČSL tři křesla a právě Jan Kubát získal nejvyšší počet preferenčních hlasů.

Přibylová: Je to útěk z boje

Strana jej navrhla na post teplického starosty, což ale zbývající dva volební subjekty neakceptovaly.

„KDU-ČSL nás oslovila s nabídkou uspořádání vedení obce, my jsme jim zase nabízeli jinou variantu a obsazení postu místostarosty jejich kandidátem," uvedla Lucie Přibylová (Teplice 2014), která by podle svých slov měla pro své zvolení starostkou obce podporu čtyř zastupitelů ze sedmi.

„Možnost, že by se starostou stal pan Kubát, jsme odmítli. Jejich následnou rezignaci vnímám jako útěk z boje," dodala.

Hodně komplikací

Složením mandátů v Teplicích klesl počet zvolených zastupitelů pod zákonem stanovenou hranici pěti osob a východiskem z patové situace má být vypsání nových voleb.

Do té doby bude starostou Pavel Táborský, který funkci vykonával poslední tři roky, ale v letošních volbách do zastupitelstva už vůbec nekandidoval.

„Něco takového jsem nečekal, i když jsem počítal s pomocí novému vedení při seznamování se stavem a fungováním úřadu. Pro nové zastupitelstvo se hodně věcí zkomplikuje," řekl Pavel Táborský.

Nové volby možná v dubnu

Termín nových voleb zatím známý není. Podle Pavla Táborského, který o situaci informoval Krajský úřad Olomouckého kraje, by mohly proběhnout v dubnu.

Představitelé obce měli ještě letos mimo jiné schvalovat rozpočtová opatření na příští rok, o nich nakonec budou hlasovat jen zbývající čtyři zastupitelé, kteří rezignaci nepodali.

Podobné potíže se v Teplicích nad Bečvou neobjevily poprvé.

Už v předchozím volebním období došlo brzy po volbách v roce 2010 k rezignacím několika zastupitelů, včetně zvoleného starosty Vladimíra Pavelky.

Pavel Táborský se stal starostou až v únoru 2011.