Volební účast v Hranicích se v poledne pohybovala mezi 25 a 35% voličů. Potvrdily se tak předpoklady, že v pátek přijde k volbám více občanů než v sobotu.

První výsledky z nejmenších okrsků regionu by mohly na hranický zámek, kde sídlí Český statistický úřad, dorazit již kolem půl třetí. Podle slov Dagmar Kantorové, vedoucí odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Hranicích, se postupně sejdou výsledky ze všech okrsků.

Nejdříve by se očekávají hlasovací lístky z menších obcí, kde bydlí jen několik desítek lidí. Nejdéle pak bude trvat sečíst výsledky z městských volebních obvodů.

Zapomněli občanku

Ve volební místnosti okrsku Hromůvka v Hranicích v pátek dva lidé zapomněli občanský průkaz. Jeden z nich se již pro občanku vrátil, druhý však průkaz totožnosti zřejmě nepostrádá.

Předseda volebního okrsku č.7 se sídlem v budově hranického gymnázia uvedl, že letošní volby mají zatím hladký průběh. Vzhledem k tomu, že je v komisi jako jediný muž, ostatní se o něj starají jako o vlastního.

"Sčítání výsledků zahájíme úderem druhé hodiny a bude nám to trvat odhadem do čtvrté hodiny odpolední," sdělil.

Lidé volili hned po otevření místností

Voliči na Hranicku přicházeli v pátek 17. října hlasovat pro své kandidáty hned několik minut poté, kdy se otevřely dveře volebních místnostní.

Těch je na Hranicku letos celkem dvacet a jsou rozmístěny tak, aby byly pro všechny občany co nejdostupnější. Svoji volební místnost má tedy také Domov seniorů a místní nemocnice.

Velká část voličů se chystala jít k volbám až v sobotu. „K volbám určitě půjdu, ale až zítra, to mám na to více času,“ uvedla v pátek odpoledne Věra Doležalová.

Lidé by si při volbě měli dávat nejen pozor na to, aby zaškrtli správného kandidáta, ale také na to, aby list správně vložili do obálky.

„V minulých letech se nám stávalo, že někteří lidé dali do jedné obálky více lístků. Když totiž vejdou do volební místnosti, znervózní a neposlouchají naše pokyny,“ uvedl předseda 1. okrskové komise v Hranicích František Vývoda.

Voliči mohou své hlasy odevzdávat do soboty 18. října od 8 do 14 hodin. Volební komise poté v jednotlivých místnostech hlasy sečtou a výsledky předají Komisi z Českého statistického úřadu, který bude sídlit na Městském úřadě v Hranicích.

Pavlína Chmelařová