V Hranicích získalo vítězné hnutí ANO 31,36%, v závěsu za ním skončila Okamurova SPD se 14,06 % a třetí příčku se 9,68 % obsadili komunisté.

Občanští demokraté obdrželi 9,21 % a spokojení mohou být i Piráti s 8,81 %. ČSSD skončila v Hranicích debaklem s 6,68 procentech.

Výsledky parlamentních voleb 2017 na PřerovskuZdroj: DENÍK/Jan Lakomý

Vysoká účast

V hranickém regionu jsme se mohli setkat s poměrně vysokou volební účastí. Největší volební účast však byla právě v Teplicích nad Bečvou, kde přišlo vhodit svůj hlas do urny 97,75 % voličů. Celorepublikový průměr pak je lehce přes 60 procent, stejně tak na Hranicku.

Smolaři voleb

Za smolaře letošních voleb bychom mohli označit ČSSD, která v celé České republice získali přes 7,3 procenta, na Hranicku to bylo 6,48 procent. I nová sebevědomá strana Realistů se moc radovat nebude. V polovině obcí je nevolili vůbec a v té druhé měli maximálně lehce přes jedno procento. Celkově tak získali 0,40 %.

Pohled na region

Absolutním vítězem na Přerovsku a Hranicku se stalo hnutí ANO se 33,35%. Slavit ale může také strana SPD Tomia Okamury. Skončila na druhém místě se ziskem 13,94%.

Třetí je KDU-ČSL, která na Přerovsku dosáhla zisku 9,88%, komunisté jsou čtvrtí s 9,25% a ODS pátá s 8,74%.

Piráti mají na svém kontě slušný výsledek a dosáhli 7,11%.

Co překvapilo, je obrovský debakl ČSSD. Té vhodilo svůj hlas jen 6,78%. 

Politolog Pavel Šaradín
Propad levice v kraji je obrovské překvapení, říká politolog

Vrána míří do sněmovny 

Drtivé vítězství hnutí ANO na Přerovsku je podle Petra Vrány, který byl dvojkou na kandidátce v Olomouckém kraji, zasloužené.

„Myslím si, že je to hodnocení dobré práce hnutí ANO, protože se snižuje státní dluh a byl přebytkový rozpočet. To jsou významné ekonomické parametry a lidé tyto věci vnímají,“ zhodnotil.

Podle něj si ale občané na Přerovsku všímají také dobré práce komunálních politiků.

„Na debatách s námi často probírají i otázku dopravy a vidí, že zatímco za minulých dvacet let se nepohnula stavba dálnice D1, teď za éry ANO se ji daří prosadit,“ řekl.

Petr Vrána přiznal, že nečekal druhé místo „Okamurovců“ a překvapil ho i velký propad obliby ČSSD v Přerově.

Přerovsko je totiž tradičně levicovým regionem,“ poznamenal.

Výsledek voleb Petra Vránu katapultoval do Poslanecké sněmovny. „Hodlám tam pracovat s plným nasazením,“ podotkl. 

SPD: Chceme přinést změnu

Potěšený výsledkem voleb je i Petr Maus z Přerova, který byl čtyřkou na kandidátce SPD Tomia Okamury v Olomouckém kraji. Křeslo ve Sněmovně ale nezískal.

„Za naším úspěchem vidím hlavně to, že se za dvacet pět let od revoluce střídají pořád ty stejné strany, které slibují to samé. My chceme přinést změnu a to, abychom vystoupili ze zaběhnutého systému. Často se setkávám s tímto názorem: Když se tak dobře daří České republice, proč my jsme na tom tak špatně? Ať už se jedná o platy, sociální věci nebo bydlení. Proč by to nemohlo být jinak?,“ shrnul časté argumenty voličů. 

Jurečka: Je to zklamání

Zklamáním z výsledků voleb se netají ministr zemědělství Marian Jurečka, který pochází z Rokytnice u Přerova a je lídrem kandidátky KDU-ČSL v Olomouckém kraji. 

„Za KDU-ČSL to není dobrý výsledek. Očekával jsem čtrnáct i více mandátů, což se nepodaří. Mám pocit, že bude složité dokázat sestavit demokratickou vládu pro další čtyři roky. Jsem zklamaný i z toho, že si voliči věci nevyhodnocují a dají často na emoce, nepravdivé a lživé informace,“ zhodnotil Marian Jurečka, který usedne v Poslanecké sněmovně i v následujících čtyřech letech. 

Lídra Záchu přeskočila trojka z Olomouce 

Výsledky voleb přinesly i několik překvapení. Například lídr ODS v Olomouckém kraji Michal Zácha, který je z Přerova, může na křeslo v Poslanecké sněmovně zapomenout.

Díky preferenčním hlasům ho totiž „předběhla“ kandidátka z Olomouce Zuzana Majerová Zahradníková. 

„Mrzí mě to, ale co se dá dělat? Za sebe mě těší, že je výsledek ODS v rámci celé republiky slušný,“ zhodnotil Michal Zácha. 

Zuzana Majerová Zahradníková v kanceláři ODS v Olomouci
Skokanka ODS: trojka z Olomouce přeskočila do sněmovny i lídra

Nekl propadl a chce do "důchodu"

Do „politického důchodu,“ jak to sám nazval, půjde i známý přerovský politik Josef Nekl z KSČM, který seděl v Poslanecké sněmovně dvě volební období.

„Výsledek je pro nás samozřejmě zklamáním a mrzí mě, že nebudu moci dokončit svou práci. Nepředpokládali jsme, že se nechá tolik voličů unést vlnou populismu a frází. Děkuji i tak za hlasy těch, kteří nám zůstali věrní,“ komentoval výsledek voleb poslanec Josef Nekl.

Komunisté získali v Olomouckém kraji pouze 8,77%, což na postup Josefa Nekla do Poslanecké sněmovny nestačilo.

ANO vítězné ve všech městech

Hnutí ANO se stalo vítězem ve všech městech na Přerovsku - v Přerově, Hranicích, Lipníku, Kojetíně i Tovačově.

V Přerově získalo hnutí ANO 33,87% a na druhém místě je SPD Tomia Okamury se ziskem 14,89%. Slušný výsledek má i pravicová ODS, kterou podpořilo 10,80% voličů. 

Komunisté v Přerově skončili na čtvrtém místě s 9,17% a pátí jsou Piráti, kteří mají 7,46%. Šestá sociální demokracie dostala jen 6,95% hlasů a sedmá KDU-ČSL 6,82%.

V Hranicích mělo vítězné hnutí ANO 31,36%, v závěsu za ním skončila Okamurova SPD se 14,06 % a třetí příčku s 9,68 % obsadili komunisté. Občanští demokraté obdrželi 9,21 % a spokojení mohou být i Piráti s 8,81 %. ČSSD slavit nejspíše nebude, protože jejich výsledek skončil na 6,68 procentech.

Také město Lipník ovládlo hnutí ANO, které vyhrálo se 31,64%. Na druhém místě jsou „Okamurovci“ s 15,66%, třetí ODS má 9,88%.

Čtvrté místo patří KDU-ČSL, která získala 9,85%. Komunisté jsou na páté pozici s 9,10%, ČSSD se propadla na šesté místo a má 7%. Ještě za ní jsou Piráti s 6,67%.

V Kojetíně slaví hnutí ANO se 33,30%, druhé místo patří SPD Tomia Okamury - hnutí zde získalo 15,25%. Třetí místo si překvapivě udrželi komunisté s 10,27%, až v odstupu za nimi je čtvrtá ČSSD s 8,88% a pátá ODS (8,81%). Šestí Piráti mají 7,26% a KDU-ČSL 6,75%.

Alespoň někde vybočili z „regionálního“ trendu - v Tovačově sice získalo prvenství hnutí ANO se 34,28%, ale na druhém místě skončila překvapivě ODS se ziskem 11,80%. Třetí je SPD Tomia Okamury s 11,31%, čtvrtá ČSSD má 9,60%, pátá KDU-ČSL obdržela 9,44% a šesté komunisty volilo 7,98 lidí. 

Volební účast na Přerovsku byla slušná a dosáhla 59,84%. Zřejmě nejvyšší zájem o volby byl v Teplicích nad Bečvou, kde přišlo k urnám rekordních 97,75% voličů. 

K volbám se chystají i lidé bez přístřeší, kteří se scházejí na lavičce u Přerovanky v Přerově. Každý má ale na politiku jiný názor.
Přerovští bezdomovci o volbách: Je to všechno jedna banda!
Online reportáž