První den voleb se voliči k urnám příliš nehrnuli, účast byla mnohem nižší než před týdnem.

„Minulý týden přišlo hodinu po otevření místnosti čtyřicet lidí, teď je jich za dvě hodiny jednačtyřicet. Možná je to tím, že se rozhoduje jen mezi dvěma kandidáty," zhodnotila Barbora Mléčková, předsedkyně volební komise z okrsku číslo 28 na Vysoké škole logistiky v Přerově.

Senátní volby v budově Vysoké školy logistiky v Přerově

Senátní volby v budově Vysoké školy logistiky v Přerově. Foto: DENÍK/Iva Najďonovová

Do budovy Obchodní akademie, kam přicházejí volit například obyvatelé z ulic Bartošova, Čapky Drahlovského, B. Němcové nebo Dr. Skaláka, dorazilo podpořit své favority o poznání více lidí.

„Máme deset procent, což je docela slušné. Naši voliči jsou ale vždycky disciplinovaní a chodí jich dost. K urnám přicházejí starší lidé, ale i střední generace a mladí," řekla kolem páté hodiny odpoledne zapisovatelka komise z okrsku číslo 13 Marcela Herbríková.

Komisaři podle ní byli s urnou také u dvou lidí, kteří se nemohli k volbám dostavit ze zdravotních důvodů.

„Chodí pěkně, ale minulý týden to bylo určitě lepší, protože se konaly i komunální volby. Naše stálé voliče poznáváme už podle tváří," doplnila také Gabriela Jarešová, předsedkyně okrsku číslo 12 v Palackého ulici, který je v Přerově největší.

Ovšem jen obrazně - spadají pod něj totiž i občané s úřední adresou Bratrská 34.

„Tyto lidi lákaly určitě více komunální volby," podotkla.

V sobotu se otevřou volební místnosti od 8 do 14 hodin.

---

Kdy, kde a jak volit?

Lidé mohou přijít vhodit hlas svému kandidátovi buď v pátek 17. října od 14 do 22 hodin nebo v sobotu 18. října od 8 do 14 hodin.

V prvním kole senátních voleb zvítězila bývalá senátorka a zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová (nez. za KDU-ČSL, SZ s podporou Pirátů), která získala 39,95% hlasů.

Jejím rivalem ve druhém kole je ministr dopravy Antonín Prachař (hnutí ANO 2011), jemuž dalo svůj hlas 30,17% voličů.

„Hlasovací lístky se voličům ve druhém kole nedoručují na adresu trvalého pobytu, ale obdrží je přímo ve volební místnosti," uvedl Jaroslav Sláma, vedoucí odboru vnitřní správy přerovského magistrátu.

Pod volební obvod číslo 63 spadají obce a města na Přerovsku a části Novojičínska.

Nezahrnuje ale některé obce na Přerovsku – Brodek u Přerova, Troubky, Císařov, Citov nebo Rokytnici.

Lidé volí v tom okrsku, do kterého patří podle místa svého trvalého pobytu.

„V případě, že obdrželi pro druhé kolo voličský průkaz, mohou vhodit hlas budoucímu senátorovi ve kterémkoliv okrsku na území volebního obvodu číslo 63," upřesnil.

Sečteno nejpozději v šest odpoledne

Výsledky hlasování by měly být známy v sobotu odpoledne.

„Průběžné výsledky odhadujeme už kolem třetí hodiny odpoledne, sečteno bude podle mého odhadu kolem páté, nejpozději v šest večer," zhodnotil.

Zájem voličů bude zřejmě o něco nižší než v prvním kole, kdy probíhaly zdvojené volby – komunální a senátní.

Například ve volbách do Senátu před šesti lety přišlo v prvním kole k urnám přes 36 procent voličů, v tom druhém už jen 27 procent.