Strach v řadách zaměstnanců vyvolala informace ministerstva obrany o chystaném propouštění. Armáda zatím nechce upřesňovat přesné počty vojáků, kteří dostanou v Přerově výpověď.

Má se ale jednat z převážné části o vojáky z povolání.

Rozpočet se snížil

„Návrhy na snižování stavu vojáků, které nám předkládali sami velitelé, jsou těsně před podpisem. Až budou podepsány, můžeme mluvit o konkrétním počtu lidí. Teď je to předčasné,“ vyhnul se mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek odpovědi na otázku, kolika lidí na vrtulníkové základně se propouštění konkrétně dotkne.

Podle něj jsou hlavním důvodem propouštění vojáků úspory v rezortu obrany. „Rozpočet ministerstva obrany na rok 2010 se snížil o 10,6 miliard korun. Rezort proto musel přijmout úsporná opatření, a to jak v oblasti provozních výdajů, tak i investic a personálu,“ vysvětlil mluvčí Čírtek.

Čekáme na výpověď

Celkem se podle něj v republice zruší na 4,5 tisíce tabulkových míst vojáků i občanských zaměstnanců. Že se propouštění v přerovském regionu nejvíce dotkne právě zdejší vrtulníkové základny, je už více než jisté.

„Panuje tady stísněná atmosféra. Nikdo neví, kdo dostane výpověď, takže čekáme, až nad námi vynesou ortel. Armáda si ale nemohla vybrat lepší dobu – vojáci se připravují na náročnou misi v Afghánistánu,“ řekl jeden z vojáků, který si ale nepřál uvést jméno.

Mluvčí základny Milan Kouřil uvedl, že vojáci v těchto dnech procházejí náročným výcvikem a připravují se na mírovou misi ISAS v Afghánistánu. Odcestovat by na ni měli v závěru letošního roku. Komentovat ale, zda propouštění nějak ohrozí přípravu, nechtěl.

„K chystanému kroku ministerstva obrany se nebudeme nijak vyjadřovat,“ řekl Kouřil, který zároveň potvrdil značnou nervozitu mezi vojáky Podle zdrojů blízkých vrtulníkové základně se snížení stavu dotkne vycvičených vojáků, kteří poslední roky strávili přípravou na mírové i bojové mise. Jedná se přitom hlavně o muže, kteří mají odslouženo jen několik let.

1800 vojáků

„Do konce roku má rezort obrany snížit počty o zhruba 4,5 tisíce míst. Z tohoto množství je zhruba 2,8 tisíce tabulkových míst v současnosti obsazených. Ze 2,8 tisíce obsazených míst, která se ruší, se asi tisícovka týká ministerstva obrany a jemu přímo podřízených útvarů a složek. Zbývajících osmnáct set pak armády,“ uzavřel mluvčí Čírtek.