„Máme potvrzeno, že bochořská základna zůstává v nynější podobě a plně se s ní počítá v rámci obrany České republiky,“ interpretoval ministrova slova na včerejší tiskové konferenci poslanec parlamentu Zdeněk Boháč.

Do budoucna by letiště mělo fungovat v takzvaném smíšeném provozu. V praxi by to znamenalo, že vojenská základna bude zcela zachována a navíc bude letiště dál využívat i civilisté.

„Zrušení základny byla pouze spekulace o narovnání takzvané struktury a dále se zvažovala také efektivnost posádky. Ekonomický náměstek Tomáš Perutek, který základnu v pondělí navštívil, nám však potvrdil, že se s leteckou základnou počítá i nadále," uvedl Milan Kouřil, mluvčí přerovské vrtulníkové základny, která je jedním z elitních útvarů v republice díky časté účasti vojáků v zahraničních misích.

Přibližně stovka vojáků možná přijdeo místa

V současné době na základně pracuje necelá tisícovka vojáků a v rámci ekonomických opatření by jich přibližně stovka měla opustit svá místa.

"O přesném počtu však nepadla zatím ani zmínka. Vše bude jasné až se tím bude blíže zabývat sám ministr,“ doplnil Kouřil.

V letošním roce stát vyčlenil 23 milionů korun na rekonstrukci hangáru, dalších padesát milionů ze soukromých zdrojů je určeno na úpravu letové plochy a získání licence na provoz civilního letiště.

Osud základny se už několikrát měnil

Osud vrtulníkové základny byl již mnohokrát pozměňován kvůli politickým rozhodnutím.

„V roce 2003 za úřadování tehdejšího ministra obrany Jaroslava Tvrdíka byla budoucnost přerovské základny ohrožena, protože se jednalo o přesunutí elitní jednotky do Náměště nad Oslavou,“ připomněl poslanec Boháč.

Asi před dvěma lety ministryně obrany Vlasta Parkanová naopak začala leteckou základnu prosazovat.