Dům rodiny Grešových, který povodně zasáhly už dvakrát, před pondělní průtrží mračen ochránila provizorní hráz.

„Ke vchodu domku jsme v pondělí skládali pytle s pískem, které zadržely největší nápor záplav. Voda se dostala jen do sklepa, obytné prostory tentokrát zůstaly suché,“ vysvětlil starosta Všechovic Radovan Mikuš.

I přes tato opatření museli hasiči u rodinného domku zasahovat.

„Do Všechovic jsme vyjížděli kolem půl deváté večer. Odčerpali jsme vodu ze sklepa a poté jsme pomáhali se stavěním další hráze z pytlů. Zásah trval zhruba jednu hodinu,“ popsal velitel zásahové jednotky hranické požární stanice Miroslav Porubský.

Kromě toho hasiči pomáhali vyklidit jednu místnost v rodinném domě.

Přestože pondělní bouřka nebyla tak ničivá a dlouhá jako ta, která se obcí prohnala v sobotu, našlo se více poškozených lidí.

„Mám zatopenou zahradu, kterou nijak neuklízím, jen čekám, až vyschne. Voda ale smetla veškerou mou vypěstovanou zeleninu – řepa, okurky i brambory jsou pryč. V domě naštěstí vodu nemám,“ popsal své škody Alois Dostál ze Všechovic.

Podle jeho slov se ho povodně příliš nedotkly.

„Horší to mají sousedé Grešovi, protože se teď bojí každého mraku na obloze. Jsou totiž v dolině, kam voda valí ze všech stran,“ dodal Dostál.

V současnosti místní obyvatelé opět uklízí všechno, co naplavila voda, a počítají další škody.

„Lidé byli na liják připraveni, protože jsme se o něm dozvěděli včas. Jsou už ostražití při každé bouřce. K žádné velké katastrofě v noci nedošlo, nepotkalo nás nic, co bychom nedokázali zvládnout. Navíc nám pomohli i místní dobrovolní hasiči,“ podotkl Mikuš.

Za povodně, které se Všechovicemi prohnaly, může podle místních obyvatel nepromyšlená oprava mostku na okraji obce v blízkosti vyplaveného rodinného domku.

„Velkou chybu podle mě udělali zástupci správy silnic, když projektovali opravu mostku. Pod ním byl totiž původně velký průchod na vodu, ale když se před mnoha lety opravoval, dali tam jen malou rouru, která nestíhá odvádět tak velké množství vody valící se z přilehlých polí,“ tvrdí Dostál.

Iveta Podešvová