Vedoucí knihovny Lýdie Trlifajová vítala první návštěvníky v nových prostorách už uplynulý čtvrtek.

„Stěhování ze dvou tříd bývalé školy Na Návsi do jedné třídy současné základní školy proběhlo víceméně z ekonomických důvodů. Tamní budova má hodně stará okna a do velkých prostorů už pořádně vyfukovalo," prozradila.

Samotné stěhování celkem dvanácti tisíc svazků rozhodně nebylo jednoduchou záležitostí. „Bylo to docela náročné. Nedostali jsme dotaci na nové regály, takže jsme museli převážet ty staré. Nejdříve jsme z nich ale knihy poskládali na zem, pak jsme přestěhovali regály a nakonec jsme v taškách a krabicích přemístili ty svazky," podotkla Lýdie Trlifajová.

Přestože jí se stěhováním pomáhali hlavně lidé, kteří pracují pro obec, systém uložení a skládání knih do tašek a následně do polic byl vyloženě v její kompetenci.

„„Je v tom určitý řád, těžko by na tom mohlo dělat několik lidí najednou. Byl by v tom velký zmatek. Všechno jsem měla očíslované, jinak by mi to skládání zabralo mnohem více času," poznamenala.

Knihovna má ve Všechovicích dlouholetou tradici. Vždyť letos si v obci připomínají už 107 let její existence. „V roce 2007 jsme zvítězili v krajské soutěži o nejlepší knihovnu a postoupili do republikového finále. Tam jsme skončili na druhém místě," dodala vedoucí čtenářského zařízení.

Vznik knihovny se datuje od 1906, kdy obyvatelé založili čtenářský spolek Metod. Z toho roku pochází i diplom, který čtenáře zaujme už při vstupu do nové knihovny.