I když zákon dává radnicím na odpověď až patnáct dnů, lipničtí úředníci zaslali zpětnou reakci do hodiny od odeslání dotazu prostřednictvím e-mailu. Lipník je tak jediným městem z bývalého přerovského okresu, který uspěl v soutěži Město pro byznys.

Soutěž, která byla vyhlášena v polovině dubna, se od ostatních projektů odlišuje nejen rozsahem, ale i množstvím sledovaných kritérií.

Do výzkumu je zapojeno 205 měst s rozšířenou působností a 22 městských částí města Prahy. Zahrnuje všechny oblasti, které mají pro podnikatele a firmy strategický význam.

„Posouzení informační otevřenosti je jedním z padesáti kritérií, podle kterých budeme společně s organizátory žebříčku Město pro byznys porovnávat v následujících měsících. Vedle fiktivního dotazování ještě radnice obešleme stručným dotazníkem a na názor se zeptáme také více než 11 tisíc podnikatelů v jednotlivých městech,“ uvedl Jan Herzmann, generální ředitel společnosti Factum Invenio, která výzkum provádí.

Odborníky garantovaný nezávislý výzkum odpoví investorům na otázku, kde jsou v republice nejlepší podmínky pro podnikání. Už teď je ale jisté, že podnikatelé nejvstřícnější úředníky najdou právě v Lipníku nad Bečvou.

Ti na dotaz fiktivního občana, který nikdy nepodnikal, ale chtěl by si založit živnost, dokázali odpovědět do hodiny.

Odborníci pak hodnotili úplnost a následně i rychlost získaných odpovědí. „Prostředí státní správy je pro občany velmi složité, a proto se jim snažíme být maximálně nápomocni a vyjít jim vstříc,“ řekla vedoucí živnostenského úřadu v Lipníku nad Bečvou Jana Dvořáková, která osobně na email odpovídala.

Městský úřad v Lipníku nad Bečvou se v soutěži umístil na pátém místě za úřady v Karviné, Humpolci a Šlapanicích. Nejpřesněji a nejrychleji dokázali na dotaz odpovědět úředníci z Městské části Praha 9.