Kusy betonu a zablácené dlažby se rozletěly do okolí a kromě administrativní budovy pivovaru poničily také fasádu a okenní tabulky dvou protějších domů. Podle svědků události je téměř zázrak, že při explozi nebyl nikdo zraněn. Hasiči odhadli prvotní škody na patnáct milionů korun.
Dalo se výbuchu zabránit?
Kriminalisté nyní zkoumají, zda neselhal lidský faktor a policie už zahájila trestní stíhání z obecného ohrožení proti neznámému pachateli. Majitelé obchodů a lidé z Komenského ulice totiž upozorňovali na valící se páru už ve čtvrtek odpoledne.
„Volali jsme na místo hasiče, protože jsme už den předtím neviděli přes páru ani na krok,“ popsala majitelka jednoho z obchodů v Komenského ulici. Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové policisté po příjezdu na místo uzavřeli průjezd Komenského ulicí, aby nedošlo ke zranění chodců a cyklistů. „Provádí se ohledání místa, zajišťuje fotodokumentace. Policie zahájí úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení proti neznámému pachateli,“ řekla na místě Michaela Sedláčková.
Svědectví: hasiči unikli o vlásek
„Ozval se výbuch roztřásla okna. Jako první mě napadlo, že nám bouchl plyn. Pak jsem se ale podívala na ulici a uviděla gejzír vody a kamenů. Byla to úplná spoušť. Připadala jsem si jako v myčce na auta,“ vylíčila dramatické chvíle majitelka pekárny v Komenského ulici Jarmila Tiefenbachová.
Doslova podruhé se prý narodil Milan Vrbovský z pojišťovny v sousedním domě. „Ještě štěstí, že nepracuji do noci. Když jsem přišel ráno do práce, čekala mě zablácená a rozmlácená okna. Některé kusy dlaždic přitom dopadly přímo na místo, kde mám židli a počítač,“ poznamenal.
„Protože byl kvůli hustému dešti zaplavován kanál parovodu, požádala nás firma o výjezd. Na parovodu stoupala oblaka páry a po celé trase v Komenského ulici nebezpečně vibrovaly litinové poklopy nad jeho šachtami,“ popsal velitel přerovského Sboru dobrovolných hasičů Jan Sekera dění, které předcházelo explozi.
„Než bylo zajištěno nasazení dalších jednotek a čerpací techniky, uslyšeli jsme před budovou pivovaru obrovský výbuch a ohlušující dunění gejzíru tlakové páry. Exploze rozmetala chodník i dlažbu a vytvořila velký kráter. Kusy betonových obrubníků a dlaždic byly vymrštěny do velké výšky, rozbily okna na domech a poškodily zaparkovaná auta,“ shrnul.
Podle jeho slov měli zasahující hasiči velké štěstí, protože stačili odskočit do ulice za stěnu lékárny a kusy betonu je nezasáhly.
V zasažené lokalitě byla odstávka tepla
Na místě zasahovalo bezprostředně po události pět hasičských jednotek – dobrovolníci a profesionálové z Přerova, dále sbory hasičů Českých drah a Meopty a jednotka z Lipníka. „Příčinou výbuchu bylo to, že se splašková a dešťová voda dostala do parovodního kolektoru, jehož povrch má teplotu 180 stupňů Celsia. Tím vznikla ze splaškové vody pára, ta nabyla na objemu a udělala kráter v zemi,“ vysvětloval řídící důstojník hasičského záchranného sboru v Přerově Miroslav Čoček.
Podle ředitele Teplárny Dalkia v Přerově Tomáše Ryby se zatím přesné škody na potrubí nedají odhadnout. „Máme poškozené a odstavené potrubí zhruba od supermarketu Tesco po gymnázium. Odstávka se týkala asi sto dvaceti domácností. Dodávku tepla v jiných částech města ale havárie neovlivnila. Kromě odstávky v této části se všude jinde topí,“ konstatoval.
Zaměstnancům pivovaru hrozila evakuace
Kvůli obavám z narušení statiky objektu hrozila pracovníkům přerovského pivovaru evakuace z administrativní budovy. Na místo přivolaný statik ale prvotní obavy nepotvrdil. Během dopoledne museli být tedy přestěhováni pouze pracovníci z kanceláří v přízemí, v nichž byla poničená okna.
„Provozně snad celou situaci nepocítíme, protože z hlediska dodávek páry jsme soběstační. Důležité je, že nás neodpojili od elektrické energie,“ uvedl ředitel přerovského pivovaru Zubr Pavel Svoboda. Podle jeho slov je hlavní, že se nikomu nic nestalo. „Škody na budově jsme zatím přesně nevyčíslili, čekají nás ale opravy fasády, oken a kanceláří,“ vyjmenoval Pavel Svoboda.
V Přerově zasedal krizový štáb
Na místo nehody ještě v nočních hodinách dorazil přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD). „Hned ráno jsme kvůli celé události svolali krizový štáb. Přijedou rovněž zástupci investora stavby – společnosti Vodovody a kanalizace. Děláme všechno pro to, abychom zabránili totálnímu kolapsu dopravy, který po uzavření jednosměrného tahu v Komenského ulici nastal,“ nastínil primátor.
V devět ráno přijel do města také olomoucký hejtman Ivo Kosatík (ODS). „Od čtvrtka, kdy monitorujeme situaci v kraji v souvislosti s povodněmi, jsme si mysleli, že je nejvážnější stav na Jesenicku. Výbuch potrubí v Přerově ale tento stav posunul jinam, zejména co do rozsahu materiálních škod,“ uzavřel olomoucký hejtman.