Radní totiž vytvořili novou vyhlášku, která lidem zakazuje požívání alkoholu na vymezených veřejných prostranstvích.

Na rozdíl od Hranic se ostatní města v regionu k podobnému kroku nechystají.

„Podobnou vyhlášku už mají i jiná města v republice. My jsme k ní přistoupili hlavně kvůli stížnostem obyvatel,“ přiblížil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Lidem podle jeho slov nejvíce vadí, že se podnapilá individua pohybují v blízkosti základních škol a v centru města. „Je opravdu nepříjemné, když děti vyjdou ze školy a první, co spatří, je opilec,“ shrnul mluvčí radnice.

Problém přitom nejvíce trápí obyvatele na třídě 1. máje, a dále pak lidi, žijící v okolí větších obchodních center. „Na opilce často narazí zákazníci obchodního domu Billa nebo rodiče a děti u Základní školy 1. máje a Šromotovo,“ vyjmenoval některé lokality Bakovský.

Stížnosti se však množí i na popíjení alkoholu na sídlištních sportovištích nebo u autobusového nádraží. Nová vyhláška, která zatím nemá definitivní podobu a zastupitelé ji budou teprve schvalovat na svém zasedání 29. května, se snaží vytlačit opilé bezdomovce z centra.

„Nejde nám o nějaké tvrdé finanční postihy, to není cílem této vyhlášky. Vymahatelnost peněz je totiž v případě opilých bezdomovců spornou záležitostí,“ podotýká mluvčí.

Cílem vyhlášky je spíše určit místa, kam opilci smějí a kam nikoliv. „Zákaz alkoholu se nevztahuje na zahrádky a předzahrádky restaurací nebo různé kulturní podniky a zábavy,“ upřesnil Bakovský.

Pití alkoholu na veřejných prostranstvích je také povoleno 31. prosince a 1. ledna. Zákaz se tedy podle jeho slov vztahuje hlavně na bezprostřední okolí škol, supermarketů a další problémová místa.

Finanční postihy pro ty, kdo vyhlášku poruší, jsou stanoveny podle platných právních předpisů – tedy podle zákona o přestupcích.

Přerov by vyhlášku potřeboval jako sůl

Ostatní města na Přerovsku podobnou vyhlášku nechystají, přestože třeba lidé v Přerově po možnosti postihu pro opilce už delší dobu volají.

„Taková vyhláška by byla pro Přerov vhodná, protože by zabránila bezdomovcům postávat před supermarkety. Ti si tu koupí levná krabicová vína, sednou si před obchod a obtěžují zákazníky,“ řekl pracovník ostrahy jednoho z přerovských supermarketů Pavel Kužela.

Své by o tom mohli vyprávět i obyvatelé z lokality u vlakového nádraží, kde se bezdomovci často posilňují alkoholem.

„O podobné vyhlášce se dosud na jednání rady města nehovořilo,“ poznamenal v této souvislosti mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Podle jeho slov ovšem není vyloučeno, že se to do budoucna může změnit.

V Lipníku nemají s alkoholem problémy

Vyhlášku o zákazu pití v ulicích nechystají ani radní v Lipníku. „Žádnou takovou vyhlášku nepřipravujeme, protože s pitím alkoholu v ulicích naše město nemá zásadní problém,“ dodal k tomu také starosta Lipníka nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná