Obyvatelé přitom nejvíce pociťují nárůst těžké dopravy, která vozí materiál z kamenolomu v Hrabůvce.

„Všechno to teď jezdí přes obec, samozřejmě je to hodně znát. Mohli tady aspoň dát omezení rychlosti na třicet kilometrů v hodině, protože někteří řidiči kamionů přes dědinu projíždějí hrozně rychle. Musíme to ještě chvíli vydržet," řekl Zdeněk Hadaš z Hrabůvky, který v lomu pracoval přes třicet let.

Klid není ani večer

Výrazný nárůst nákladní a osobní dopravy potvrdila také předsedkyně Osadního výboru Drahotuše Vlasta Zapatová.

„Je to citelná změna. Řekla bych, že kamionů přes Drahotuše teď projede dvakrát více než dříve. Nárůst platí i v případě osobních aut. Klid od dopravy není ani ve večerních hodinách," sdělila.

Objížďku zapříčinila stavba kanalizace ve Velké, na níž se začalo pracovat začátkem srpna.

Uzavírka krajských silnic přes tuto místní část Hranic bude platit do 30. září.

Ne každý ale vnímá průjezdy náklaďáků výhradně negativně.

Například podle osloveného Petra Heryána z Klokočí se situace ve srovnání z minulými měsíci příliš nezměnila.

„Připadá mi to stejné. Kamiony do skály jezdí pořád, některé už od půl šesté ráno. Já je ale zase tolik neslyším. Spíše vnímám auta, která jezdí přes dálniční most. Ty jsou slyšet mnohem více," upozornil respondent.

Kanalizace se v současné době buduje ve střední části Velké, později se přejde na spodní úsek obce ve směru na Hrabůvku.

„Občas tady nějaké auto projede a v rámci možností je pouštíme. Lidé se samozřejmě musí dostat domů, na tom jsme se s nimi už předtím domluvili," podotkl v úterý jeden ze stavbařů.

Pokoj od kamionů, na chvíli

Právě obyvatelé Velké však na objížďku mohou reagovat pozitivně. Dopravní ruch se díky uzavírce v obci výrazně zklidnil.

„Je to velká změna, když kamiony už obcí neprojíždí. Samozřejmě se nám to líbí, protože aspoň na chvíli máme pokoj i od toho prachu, kterého se jinak u cesty opravdu hodně," uvedla Marie Tomečková.

V srpnu či v září musí řidiči počítat také s dopravním omezením kvůli plánované opravě propadlin na Purgešově ulici u bývalého kina Svět v Hranicích.

Nerovnosti u horního přechodu pro chodce by pracovníci Správy silnic Olomouckého kraje měli narovnat v nejbližších týdnech.