Jak se před omrzlinami chránit, jakým způsobem bolestivá místa ošetřit a kdy navštívit lékaře, na to jsme se zeptali lékařky kožního oddělení nemocnice v Přerově Evy Galnorové.

ROZHOVOR

Setkáváte se v těchto dnech ve své ordinaci často s pacienty, kteří utrpěli omrzliny, nebo jsou tyto případy spíše výjimečné?

Je to s podivem, ale těchto případů jsme zatím mnoho nezaznamenali. Je docela možné, že lidé utrpí omrzliny mírného rozsahu, se kterými se léčí sami, aniž by vyhledali lékaře.

Které části těla bývají nejčastěji postiženy omrzlinami?

Nejčastěji jsou postiženy periferní části těla, to znamená například špička nosu, brada, ušní boltce, prsty na rukou a na nohou. Na jaké typy omrzliny dělíme? Zpočátku všechny omrzliny vypadají stejně.

Teprve po rozehřátí se omrzlina v průběhu hodin až dnů vyvíjí. Stejně jako u popálenin dělíme omrzliny na tři stupně podle typu závažnosti. První stupeň se projevuje zblednutím kůže a je spojen s pocity pálení až silné bolestivostí.

Druhý stupeň mohou doprovázet puchýře, někdy i krvavé, a třetí stupeň končí necitlivostí, zčernáním postižené pokožky až odumřením kožní tkáně. Nejzávažnější třetí stupeň většinou končí ošetřením chirurgů a může mít trvalý následek. V tomto případě je léčba běh na dlouhou trať.

Jak se před omrzlinami chránit?

Kdůležité prevenci patří odpočinek, dostatek energie a dodržování pitného režimu.V mrazivém počasí je pak rozhodně na místě teplé oblečení a obuv. Pokud máme mokrý oděv, musíme jej včas vyměnit za suchý.

Pokožka má v zimě kvůli povětrnostním vlivům velký sklon k přesušování a popraskání. Je proto vhodné používat ochranné krémy určené pro zimní období, které zesilují bariérovou funkci kůže.

Pozor však na hydratační krémy s vysokýmobsahem vody. Ty nejsou vhodné, a víc než prospět, by námmohly spíše uškodit. V mrazu by mohly dokonce přispět ke vzniku omrzliny. Ani výše zmíněná opatření však mnohdy nestačí, a proto by lidé neměli při skutečně velmi silných mrazech dlouhodobě pobývat venku.

Jaká doporučení platí pro děti?

U dětí doporučuji ještě mnohemvyšší opatrnost. Dětská pokožka jemnohem citlivější a příliš silné mrazy by mohly dětem daleko více uškodit než dospělým. Je-li teplota pět stupňů pod nulou, s novorozencem by se nemělo vůbec vycházet ven.

Jakým způsobem může laik omrzlá místa ošetřit?

Důležitou roli v tvorbě omrzlin i léčení hraje čas. U omrzlin je nutné co nejdříve začít ošetřovat. U lehčích typů omrzlin doporučuji pozvolné zahřívání omrzlého místa s ponořením do vlažné vody.

Omrzliny se musí opatrně osušit a sterilně zabalit. Vhodné je podat postiženému teplý nápoj a prohřát celý organismus. V případě závažnějších případů pak doporučuji okamžitě vyhledat odbornou pomoc.