Tamní úředníci totiž zažívali po celý uplynulý týden nápor. Výměna průkazů se na Přerovsku stále týká zhruba 3 tisíců lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra.

Nejvíce zapomnětlivců přitom eviduje Magistrát v Přerově. „Nový platný občanský průkaz stále nevlastní necelé dva tisíce obyvatel. Tento týden jsme zažívali docela smršť. S žádostmi o výměnu nových průkazů chodilo hodně zájemců. Někteří zaspali a tyto záležitosti nechali na poslední chvíli,“ informovala Pavla Grohmannová z odboru správního přerovského magistrátu.

Napilno ale měli i úředníci v Hranicích. „Rozhodně se v posledních dnech setkáváme s větším zájmem o výměnu občanských průkazů. Máme kvůli tomu docela frmol,“ potvrdila také Ludmila Mračková z Městského úřadu v Hranicích.

Podle jejích slov se o výměnu začali lidé více zajímat zřejmě poté, co ministerstvo vnitra písemně k tomuto kroku občany vyzvalo. „K výměně bylo vyzváno zhruba tři sta tisíc obyvatel v zemi,“ řekl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Podle jeho slov se výměna občanských průkazů týká těch, kdo vlastní průkazy bez strojově čitelných údajů vydané do 31. 12. 2003. „Občané jsou povinni podat si žádost o vydání nového občanského průkazu nejpozději do konce listopadu. Výroba nového dokladu totiž trvá zhruba měsíc. Pokud si lidé nevymění průkazy, může jim hrozit sankce, ale spíše bez tohoto dokladu narazí v běžném životě, například na poštách,“ upozornil Vladimír Řepka.

Výměnu občanského průkazu už má za sebou například Jiřina Novotná z Přerovska. „Na nic jsem nečekala. Problém byl jenom v tom, že jsem neměla žádnou fotku a musela jsem k fotografovi. Novou občanku už ale mám asi tři měsíce,“ prozradila starší žena.

Podle úředníků je při výměně občanek nutné přinést si s sebou starou občanku, fotografii a žádost o vydání občanského průkazu. „Za občany může žádost předložit i jiná osoba, která se nemusí prokazovat plnou mocí, ale musí mít potřebné doklady,“ dodala Grohmanová.

Lidé, kteří výměnu svých občanek nechali na poslední chvíli, a přesto se chtějí vyhnout frontám, mohou využít elektronický systém objednání. Tuto službu už několik let nabízí například přerovský magistrát na svých webových stránkách. Důležitá informace pro obyvatele je ta, že výměna občanských průkazů je do konce listopadu bezplatná.

„Výměna se ale netýká občanů narozených před 1. lednem 1936, jejichž doklad má vyznačenou dobu platnosti bez omezení. Tyto průkazy zůstávají nadále v platnosti,“ řekl závěrem mluvčí Řepka.