Novinkou je, že akce se rozšiřuje na tři dny od pátku 1. do neděle 3. května a stává se tak festivalem horských kol. Společně s kulturním programem jde o jednu z největších akcí v regionu.

Exkluzivním hostem bude devětapadesátiletý Američan Gary Fisher, který patří k objevitelům horského kola. První novinkou je páteční závod MTB sprintu na náměstí T. G. Masaryka v Lipníku nad Bečvu, který budou doplňovat hudební vystoupení skupiny D.U.B., jež po vyhlášení vítězů zahraje večerní prvomájový koncert.

Dále na náměstí bude k vidění prezentace speciálů Miroslava Zapletala, Roberta Randýska a Dušana Randýska z Rallye Dakar.

Na druhý den, v sobotu dopoledne, odstartují z náměstí všechny tři kategorie. V 9 hodin a 9.10 to budou borci na 93 kilometrů a v 9.20 jednokolky na 19 kilometrů. V 11.45 a v 11.50 budou na trať vypuštěni jezdci na kratší, 58 kilometrů dlouhou trasu.

Cíl je jako vždy na Helfštýně. Předpokládané dojezdy vítězů jsou v 11 hodin - jednokolky, ve 12.40 - trasa 93 km a ve 14.05 - trasa 58 km.

K Author Šela marathonu patří neodmyslitelně doprovodný program. Jubilejní ročník se ponese ve slavnostním duchu s vyhlášením jezdců, kteří dojedou všech deset ročníků. Přímo na nádvoří Helfštýna vyroste velká Urampa, na které se předvedou přední freestyle jezdci v čele s Jeny Valentou, mistrem světa na vertikální rampě.

Připraveny jsou taneční vystoupení, módní přehlídka a v odpoledním programu vystoupí skupina November 2nd.

Nedělní odpoledne od 12 do 17 hodin bude patřit těm nejmenším. Jen pro ně je totiž připraven Dětský Author Šela marathon v Přerově, v areálu velké Laguny.

Zde je výčet všech novinek

Exkluzivním hostem závodu bude devětapadesátiletý Američan Gary Fisher, který patří k objevitelům horského kola. Před více než třiceti lety se společně s partou kamarádů spouštěl na starých cruiserových kolech z hory Mt. Tamalpais u San Francisca v legendárním závodě Repack. Kola měla brzdu pouze v zadním náboji a po dojetí bylo nutné náboj rozebrat a namazat, protože se veškeré mazivo v náboji spálilo při brždění. Postupem času začal Gary Fisher přemýšlet o tom, že by se na kole dalo jezdit i do kopce a byl jedním z prvních výrobců horských kol pod vlastní značkou Gary Fisher. Je celosvětově nejznámější postavou historie horské cyklistiky a přiletí do Evropy pouze na tento závod. V nabitém programu chce stihnout kromě Lipníku nad Bečvou a Přerova také návštěvu Olomouce. Gary bude bydlet v Lázních Teplice nad Bečvou a samozřejmě pojede závod na trase 93 km.

1. května 2009 - novinka: závod v MTB SPRINTU na náměstí TGM v Lipníku nad Bečvou. Kvalifikační jízdy určí nejlepších dvaatřicet jezdců, kteří budou bojovat v rozjížďkách po čtyřech jezdcích o dvě postupová místa na atraktivní trati o délce 300 metrů. Součástí akce bude prezentace sponzorů akce ve výstavních a prodejních stanech uprostřed náměstí TGM. MTB SPRINT budou doplňovat hudební vystoupení skupiny D.U.B., která po vyhlášení vítězů zahraje večerní prvomájový koncert.

Prezentace speciálů z Rallye Dakar - málokdo ví, že nejúspěšnější jezdci letošní Rallye Dakar jsou z našeho regionu. Miroslav Zapletal dojel v letošním ročníku v historicky nejlepším českém výsledku v kategorii automobilů (absolutně 7. místo), Robert Randýsek byl nejlepším Čechem v kategorii kamionů. Oba jezdci jedou AŠM na trase 58 km a v pátek odpoledne přivezou na náměstí TGM v Lipníku nad Bečvou vystavit ostré dakarské speciály Mitsubishi L200 a kamion MAN. Nebude chybět ani motocykl Dušana Randýska, který pojede jako předjezdec na trase 93 km.

2. května 2009 - novinka: AŠM je zahajovací závod Českého poháru MTB maratonů a očekává se největší sportovní úroveň za dobu existence závodu. Český pohár se pojede v rámci tradiční trasy Classic 93 km. Delší trasa zůstává v podstatě stejná jako v loňském roce, mezi nejatraktivnější místa bude opět patřit průjezd hradem Helfštýn, a také bývalým železničním tunelem ve Slavíči. Také letos bude v tunelu zvukové překvapení.

K největším změnám dochází na kratší trase závodu - aby pořadatelé oddělili co nejvíce obě trasy pro horská kola, vedou nově trasu do liduprázdné krajina Potštátska přes obce Radíkov, Boňkov, Michalenka, Potštát a Středolesí. Nová kratší trasa měří 58 km a je opravdu nádherná, protože krajina Oderských vrchů v okolí Potštátu má kouzlo ve své opuštěnosti bez zbytečných civilizačních zásahů. V Podhoří trasa povede přes nový vybudovaný úsek, který vznikl vykopáním pěšiny v prudkém svahu a spojuje místní hřiště s lesní cestou z Pekla.

mapa trasy Author šela maraton

Také letos bude na programu závod terénních jednokolek na trase 19 km. Zatím je přihlášeno osm odvážlivců.

K Author Šela marathonu patří neodmyslitelně doprovodný program - jubilejní ročník se ponese ve slavnostním duchu s vyhlášením všech jezdců, kteří dojedou všech deset ročníků. Přímo na nádvoří Helfštýna vyroste velká U-rampa, na které se předvedou přední freestyle jezdci v čele s Jeny Valentou, mistrem světa na vertikální rampě. Připraveny jsou taneční vystoupení, módní přehlídka, v odpoledním programu vystoupí skupina November 2nd.

Předpokládaná účast: k 27. dubnu bylo přihlášeno přes 1300 jezdců. Na obě trasy se lze přihlásit ještě v pátek odpoledne, na trasu 58 km i v sobotu dopoledne. Vše se bude odvíjet od vývoje počasí.

Neděle 3. května - Dětský Author Šela marathon (Přerov areál velké Laguny). Dětský AŠM je největším závodem pro děti a mládež u nás. Loni se ho zúčastnilo 403 dětí. Pro letošní rok pořadatelé z kapacitních důvodů rozšířili množství kategorií, aby v jednotlivých závodech startovalo méně dětí. Trasy zůstávají stejné jako v loňském roce. Startérem Dětského AŠM i předávajícím cen bude opět Gary Fisher. Zavedeno bude symbolické startovné 30 Kč, které celé získá Základní škola U Tenisu do sbírky rodičů a sponzorů na novou multifunkční hudebnu. Závod tradičně zakončí tombola o horská kola Author, přilby a další ceny. Pro každého malého závodníka bude připravena v cíli cena.

Holky a kluci, máte kolo a přilbu? Tak neváhejte a pojďte si vyzkoušet závody horských kol, vyhrává každý, kdo se zúčastní! Veškeré informace o Author Šela marathonu naleznete na www.selasport.cz.

David Klein a Aleš Procházka