„Činnost volebních komisí totiž nemůže být až do rozhodnutí soudu oficiálně ukončena. O návrzích by měl krajský soud rozhodnout do dvaceti dnů ode dne doručení návrhu na soud," uvedl mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

V žalobě podané 16. října navrhovatelka tvrdí, že jí bylo znemožněno vykonávat volební právo, které jí zaručuje ústava.

„Odůvodnila to tím, že nebyla k volbám připuštěna, protože neměla průkaz totožnosti, tedy pas ani občanský průkaz," uvedla mluvčí ostravského krajského soudu Lucie Böhmová.

Druhý podnět přišel o dva dny později od politického hnutí Nezávislí. Politický subjekt po soudu požaduje, aby vyhlásil neplatnost hlasování.

„Mimo jiné proto, že bylo chybně uvedeno příjmení jedné z kandidátek na volebním lístku, v oficiálních výsledcích se neobjevily preferenční hlasy, do neplatných hlasů mohly být zařazeny i platné hlasy, při vyhodnocování výsledků voleb a faktickém hlášení názvu kandidátky mohlo docházet při počítání k záměně dvou kandidátek," vyjmenovala Böhmová.

Stejné politické hnutí se dožadovalo vyhlášení neplatnosti voleb již před čtyřmi lety. I tehdy jako důvod uváděli, že v oficiálních výsledcích se neobjevily preferenční hlasy a při vyhodnocování výsledků voleb mohly být při počítání zaměňovány dvě kandidátky. Jejich návrh tehdy soud zamítl.

David Král