„Zavolali nám a řekli, ať vytipujeme pět rodin, které při povodni dopadly nejhůře. A pak přijeli s penězi,“ řekla Kateřina Beránková z kanceláře tajemníka v Lipníku.

Nabídka Panenských Břežan město na Bečvě velmi překvapila.

„S Panenskými Břežany nemáme ani žádnou smlouvu, ani žádné jiné vztahy. Vlastně jsme donedávna vůbec nevěděli, kde tato obec leží,“ dodala Beránková.

Lidé z vesnice na severovýchodě od Prahy pomáhali na Moravě již loni.

„Po loňských povodních jsme udělali sbírku a výtěžek darovali obci Bernartice. Bylo to tehdy sto tisíc korun,“ řekl starosta Panenských Břežan Libor Holík.

„Tentokrát jsme si řekli, že to uděláme trochu jinak. Že peníze předáme přímo potřebným lidem.“

A jak v Panenských Břežanech přišli právě na Lipník a Týn?

„Sledovali jsme média a všude se pořád mluvilo o Troubkách. Říkali jsme si, že tam poplyne pomoc největším tokem a že my se radši zaměříme na obce, které jsou méně medializované. Jinak Lipník neznám a také v Týně jsem byl poprvé,“ zmínil starosta Holík.

Lidé v Panenských Břežanech s povodněmi přímou zkušenost nemají.

„Naštěstí jsme na kopci a něco podobného se u nás stát nemůže,“ poznamenal starosta.

Koncem minulého týdne se Holík spolu se zástupkyní občanů, kteří se na sbírce podíleli, setkal osobně s pěti lipnickými rodinami a jednou rodinou z Týna nad Bečvou.

Částka, kterou přivezli, není sice tak vysoká jako byla ta pro Bernartice, obdarovaným ale určitě pomůže. Její přesnou výši si Lipničtí nepřejí zveřejnit.