Odborníci zavedou zájemce do dvou významných lokalit, které se nacházejí na Přerovsku a na Kroměřížsku.

Zatímco exkurze na Tovačovské rybníky se koná už v sobotu 26. dubna, na neděli je naplánována výprava na Záhlinické rybníky. Sraz zájemců o exkurzi na Tovačovské rybníky je u místních sádek v 7.30 hodin.

„Za Ptáka roku je každoročně vybrán druh, který je veřejnosti nějakým způsobem znám a který si vyžaduje zvýšenou pozornost. Racek chechtavý stále patří k běžným druhům opeřenců. Na obou lokalitách jsou početné hnízdící kolonie, do kterých budou moci účastníci z bezpečné vzdálenosti nahlédnout, aniž by hnízdící ptáky rušili,“ uvedl Adolf Goebel z Moravského ornitologického spolku v Přerově s tím, že stavy hnízdících i zimujících racků chechtavých se každoročně snižují.

Velkou podívanou budou podle ornitologů současné ptačí námluvy. „Ty můžeme očekávat u potápek roháčů, kterých jsou na rybnících k vidění desítky a jsou v období toku. Námluvy probíhají tak, že ptáci plují proti sobě, uklánějí se, předávají si materiál ke stavbě hnízda a navzájem se krmí malými rybkami,“ řekl Goebel.

Vítání ptačího zpěvu se koná příští sobotu 3. května také v Hranicích. Sraz je v 7.15 hod před Střední lesnickou školou.

Naplánovaná je návštěva přírodní rezervace Velká Kobylanka, národní přírodní rezervace Hůrka, hranické propasti a lázní Teplice. Na programu je ukázka hlasových nahrávek, odchytu a kroužkování ptáků. Akce proběhne za každého počasí.