To znamená, že výsledkem zákroku je až o několik centimetrů menší jizva na krku. „Během asi hodinové operace dojde k odstranění části štítné žlázy, a to pro nemocného významně šetrnějším způsobem.

Výsledkem operace je rychlejší hojení a mnohem lepší estetický výsledek. Rána na krku má délku jen dva až čtyři centimetry, na rozdíl od klasické operace, kde je to šest až deset centimetrů, což je zejména u pacientek mnohdy nepříjemné a nežádoucí,“ řekl primář ORLViktor Jelínek. Podle jeho slov se operaci štítné žlázy často podrobují pacientky ve věku od dvaceti do čtyřiceti let.

„Zejména ženy v této věkové skupině pak uvítají, že po operačním zákroku mají menší jizvu,“ dodal primář Jelínek.

K provedení této operace je nutná speciální zdravotnická technika – harmonický skalpel a videořetězec, které má oddělení ORL k dispozici. „Novou metodu operací bychom v co nejdříve době chtěli rozšířit i na jiné typy onemocnění, například při operací vrozených krčních cyst nebo jiných nezhoubných novotvarů,“ upřesnil primář Viktor Jelínek.

Štítná žláza je největší orgán s vnitřní sekrecí v lidském těle. Podle lékařů může začít špatně pracovat z mnoha příčin: od dědičných předpokladů přes nedostatek jodu ve stravě až po zánět či nádor.

Za jejím selháním leckdy stojí porucha obranyschopnosti organismu. „Imunitní buňky se obrátí proti vlastnímu tělu a vyrábějí protilátky, které žlázu ničí,“ vysvětlil primář Jelínek. Činnost nemocné žlázy může být z nejrůznějších důvodů nejen snížená – hypofunkce, ale i zvýšená – hyperfunkce.

V obou případech to má za následek řadu nepříjemných příznaků. „Choroby štítné žlázy postihují zhruba pět procent naší populace, čtyřikrát častěji si vybírají oběti mezi ženami než mezi muži,“ řekl závěrem primář oddělení ORL nemocnice v Přerově.